kocimiętka

Kocimiętka – bylina długo kwitnąca

Kocimiętka to atrakcyjna, wytrzymała i łatwa w uprawie bylina kwitnąca, znana z aromatycznych liści oraz długim czasie kwitnienia. W zależności od odmiany, liście mają zieloną, bądź szaro-zieloną barwę. Grona kwiatowe, składają się z wielu drobnych kwiatków, które sa gęsto umiejscowione na łodydze.

Łacińska nazwa kocimiętki to Nepeta i pochodzi od nazwy Rzymskiego miasta Nepi. Niektóre gatunki kocimiętki wytwarzają nepetalakton. Związek ten silnie wabi koty. Stąd też wywodzi się Polska nazwa – kocimiętka. Która podkreśla uwielbienie tych roślin wśród kotów. Należy jednak podkreślić iż ozdobne odmiany kocimiętek zazwyczaj są dla kotów obojętne. Nepetalakton występuje w gatunkach stosowanych w ziołolecznictwie. Nepeta należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), co jest widoczne, gdy tylko spojrzysz na 2-wargowe kwiaty lub powąchasz liście.

Większość odmian ma charakterystyczny fioletowo- niebieski kolor kwiatów. Jednak należy dodać iż występują kocimiętki o białej a nawet różowej barwie kwiatów. Walory nie kończą się wyłącznie na wizualnym aspekcie. Jest to bardzo pożyteczna roślina dla owadów zapylających. Wśród owadów które chętnie odwiedzają tę roślinę nie rzadko możemy spotkać „Polskiego Kolibra” czyli Fruczaka Gołąbka.

Uprawa Kocimiętki

Banalnie łatwa w uprawie roślina, dla każdego ogrodnika nawet tego początkującego. Z całą stanowczością można stwierdzić iż pielęgnacja kocimiętki to sama przyjemność.

Kocimiętka preferuje miejsca o pełnym nasłonecznieniu oraz jałowych, dobrze przepuszczalnych glebach. Należy jednak podkreślić iż kocimiętki z powodzeniem można uprawiać na glebach ciężkich, bogatych w składniki odżywcze. Bardzo dobrze znosi suszę. Dotyczy to roślin w pełni ukorzenionych. Świeżo posadzone rośliny wymagają regularnego podlewania. Rośliny, które rosną w pełnym słońcu mają zdecydowanie bardziej wzniesiony pokrój od tych które rosną w mniejszym nasłonecznieniu. Kocimiętki rosnące w półcieniu będą mniej obficie kwitły i mogą się pokładać.

Cięcie

Kocimiętka tak jak wszystkie inne byliny wymaga wiosennego cięcia. W marcu należy ściąć ją nisko tuż nad ziemią (zazwyczaj już wtedy zaczynają pojawiać się świeże zielony pędy) Pozbywamy się wszystkich zeszłorocznych gałązek. Kolejnym terminem cięcia jest połowa lata, po przekwitnięciu. Można ściąć całą roślinę tak samo jak wiosną bądź pozbyć się jedynie przekwitniętych kwiatostanów.

Zimowanie

Posadzone na rabacie gatunki kocimiętki są wystarczająco odporne na naszych szerokościach geograficznych. Zatem nie należy ich dodatkowo okrywać na zimę.

Kocimiętka nie musi być naważona jeśli rośnie w dosyć zasobnej i gliniastej glebie. Jednak jeżeli ogrodnik uzna iż należałoby ją zasilić nawozem. Wystarczające będzie wiosenne nawożenie granulowanym obornikiem.

Kocimiętki są dosyć odpornymi roślinami, ale czasami lubi się na nich pojawiać mszyca. Łatwo można się jej pozbyć opryskiem owadobójczym – Mospilan 20 SP. Jeżeli inwazja mszycy jest dosyć niewielka można spróbować oprysków ekologicznych z czosnku. Choroba grzybowa która może pojawić się na liściach kocimiętki to czarna plamistość. Która objawia się charakterystycznymi czarnymi plamkami, aby zapobiec rozwojowi choroby podlewaj rośliny u samej podstawy tak żeby nie zraszać liści.

Zastosowanie kocimiętki w ogrodzie

Posadzona w dużej jednorodnej grupie zawsze prezentuje się doskonale. Jeśli zastanawiasz się w jakim odstępie posadzić kocimiętki? Podpowiadamy, że najlepiej sadzić rośliny co 50/60cm. Pierwsza warstwa ogrodowej rabaty to dobry pomysł aby właśnie w takim miejscu posadzić kocimiętki. Klasyczny wybór do sadzenia pod różami. Pastelowe kolory kocimiętki uzupełniają idealnie większość róż. Szukasz odpowiedniej rośliny która zasłoni podstawę powojników? Kocimiętka będzie wyśmienitym wyborem. Sprawdzą się w takim miejscu niższe odmiany takie jak np Kit Kat, Cat’s Pajamas oraz Purrsian.

Nowoczesny ogród z trawami ozdobnymi to również doskonałe miejsce dla kocimiętek, które urozmaicą i dodadzą koloru takim miejscom. Sesleria jesienna o limonkowej barwie liści stworzy kontrastowy duet z kocimiętka Purrsian Blue. Wyższe trawy takie jak trzcinniki Karl Foerster można zestawić z wyższą odmianą Walker’s Low. Rozplenica hameln równie dobrze sprawdzi się w zestawieniu z kocimiętka Walker’s Low.

Jakie byliny pasują do kocimiętek? Tutaj należy kierować się przede wszystkim podobnym terminem kwitnienia oraz warunkami uprawy. Szałwie omszone które kwitną w tym samym terminie są szczególnie polecane. Przywrotnik ostroklapowy z aksamitnymi, limonkowymi liśćmi to prawdziwy strzał w dziesiątkę w zestawieniu z lawendowymi kwiatami kocimiętkami. Przetaczniki, jeżówki, floksy wiechowate z tymi roślinami kocimiętki stworzą wspaniałe wielowymiarowe aranżację ogrodowe. Kluczem do sukcesu jest wybór ograniczonej ilości gatunków i posadzenie roślin po kilka/kilkanaście sztuk z odmiany.

Odporność rośliny i jej zdolność do rozwoju w różnych warunkach sprawiają, że jest to doskonały wybór na obszary podatne na suszę. To świetna opcja także dla ogrodników z ograniczoną przestrzenią lub tych, którzy chcą dodać odrobinę koloru do swojego balkonu i tarasu. Kocimiętki sprawdzają się w uprawie w donicach, posadzone z roślinami jednorocznymi lub z wieloletnimi bylinami.

Kocimiętka – najpiękniejsze odmiany

Kocimiętka Purrsian Blue ma aromatyczne, srebrnozielone liście, które tworzą atrakcyjne, naturalnie zaokrąglone kępy dorastające 60 cm wysokości. Zaczyna kwitnąć późną wiosną i kwitnie przez całe lato, aż nadejdą jesienne przymrozki. Ta kwitnąca odmiana wytwarza mnóstwo lawendowych kwiatów z ciemnofioletowymi kielichami.

Kocimiętka Cat’s Pajamas – karłowata bylina zielna o zgrabnym i kulistym pokroju, osiąga do 40 cm wysokości. Wytwarza ciemne łodygi kwiatowe, na których znajdują się kwiaty w kolorze indygo. W przeciwieństwie do starszych odmian, które produkują kwiaty tylko na szczycie łodyg, ta ulepszona kocimiętka kwitnie od gleby do końcówek łodyg. 

Kocimiętka Walker’s Low – ma smukłe łodygi kwiatowe, dłuższe niż u innych odmian, pokryte małymi fioletowo-niebieskimi kwiatami wyłaniającymi się z poduszki zaokrąglonych, srebrzysto- zielonych liści. Prawdziwe panaceum na niewdzięczne i trudne gleby, ta kocimiętka będzie rosnąć na każdej słabej glebie.

Tagi: