Zamówienia z przedsprzedaży zostaną wysłane do 12 czerwca.

Przycinanie hortensji bukietowej i drzewiastej

Przycinanie hortensji - Dopasuj metodę przycinania do gatunku i poznaj najważniejsze informacje dotyczące cięcia hortensji

Jednym z kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych niewątpliwie jest odpowiednie cięcie które kieruje energię roślin do wytwarzania silnego wzrostu. Ma zasadniczy wpływ na wielkość kwiatów. Bujne obfite kwitnienie i silne zdrowe pędy –  na tym właśnie najbardziej zależy wszystkim miłośnikom hortensji.

Spis Treści

  • Kiedy Przycinać hortensje
  • Rodzaje Hortensji
  • Jak przycinać hortensje bukietowe
  • Jak przycinać hortensje drzewiaste
  • Hortensja na pniu przycinanie
  • Przycinanie hortensji – Podsumowanie

Kiedy przycinać hortensje

Wiosna to wzmożony czas prac ogrodowych kiedy większość roślin wymaga od nas opieki. Hortensje bukietowe i drzewiaste nie stanowią tutaj wyjątku. Idealnym terminem cięcia jest połowa lutego i początek marca. W tym czasie zazwyczaj już mamy za sobą duże spadki temperatury a rośliny są tuż przed rozpoczęciem wegetacji. Oczywiście należy obserwować pogodę ponieważ w każdym roku może się ona znacząco różnić. Tym samym zmuszać nas do zmiany terminu cięcia. Ważne jest też aby z przycinaniem krzewów nie czekać zbyt długo ponieważ obcinanie pędów hortensji które już wznowiły wegetacje może je osłabić. Skutkiem czego w sezonie możemy mieć mniejsze kwiaty oraz słabsze kwitnienie.

Hortensje stanowią piękne punkty centralne w ogrodzie i wymagają właściwej opieki. Chociaż wiele hortensji ma ciekawe liście i pokrój to zdecydowanie uprawiane są ze względu na duże, efektowne kwiaty. Jeśli hortensje nie kwitną przez sezon, zwykle jest to spowodowane jednym z trzech czynników: nie dostały wystarczającej ilości słońca, zostały przycięte w niewłaściwy sposób bądź zupełnie ten aspekt został pominięty.

Zanim jednak przejdziemy do przedstawienia metod cięcia hortensji musimy zaznaczyć iż sposób i czas przycinania hortensji różni się w zależności od gatunku. Dlatego musisz wiedzieć (lub określić), jakie gatunki masz, aby przycinać krzewy odpowiednio.

Rodzaje hortensji

Poniżej znajduje się lista najbardziej znanych oraz najczęściej spotykanych hortensji w ogrodach.

Hortensje bukietowe (H. paniculata) mają duże wiechy kwiatowe w kształcie stożka. Kwiaty są białe lub zielone, gdy rozpoczynają kwitnienie. W zależności od odmiany przebarwiają się na odcienie różu i borda.

Hortensje drzewiaste (krzewiaste) kwitną najwcześniej spośród wszystkich rodzajów hortensji. Kwiaty, które są duże i okrągłe, białe lub w odcieniach różu. Najczęściej spotykaną odmianą jest 'Annabelle’, łatwo rozpoznawalna po ogromnych kwiatach.

Hortensje dębolistne (H. quercifolia ), jak sama nazwa wskazuje, mają liście przypominające liście dębów. Ich kwiaty, które kwitną na początku sezonu, mają kształt stożka i rozpoczynają kwitnienie w kolorze kremowym lub zielonym, stopniowo stając się różowe. Gatunek ten kwitnie na zeszłorocznych pędach.

Hortensje ogrodowe (Hydrangea macrophylla) mają wyjątkowo duże, długie ząbkowane ciemnozielone liście i kwitną przez dłuższy czas od lata do jesieni. Kolor kwiatów wpływa pH gleby; kwaśne gleby powodują, że kwiaty są niebieskie; gleba alkaliczna powoduje różowe kwiaty. Wraz z dużymi liśćmi hortensje ogrodowe są identyfikowane przez duże, zaokrąglone kwiaty, które kwitną latem. Jest to jeden z gatunków, który kwitnie na zeszłorocznych pędach.

Jak przycinać hortensje bukietowe

Trzeba przyznać iż urokowi hortensji bukietowej nie da się oprzeć. Niewiele jest równie zjawiskowych i spektakularnych roślin. posadzona pojedynczo w centralnym punkcie ogrodu potrafi wzbudzić zachwyt. Hortensja bukietowa jest energicznym, pionowym, szybko rosnącym liściastym krzewem, który pochodzi z Chin i Japonii. Jednak aby w pełni wykorzystać potencjał hortensji bukietowej konieczne przy jej uprawie jest coroczne cięcie.

Należy mieć na uwadze, że przycinanie zeszłorocznych pędów stymuluje krzew do wytwarzania silnych łodyg i dużych kwiatów. Dzięki naszemu doświadczeniu w uprawie hortensji bukietowych. Z całą pewnością możemy stwierdzić iż coroczne odpowiednie cięcie ma kluczowy wpływ na wielkość kwiatów i kondycje samego krzewu. Wpływa na pokrój i jego wizualną atrakcyjność. Nawożenie i podlewanie które niewątpliwie jest ważne w uprawie hortensji nie ma aż tak dużego wpływu na roślinę jak właśnie cięcie.

Odpowiednim terminem cięcia hortensji bukietowej jest luty/marzec. Ważne jest aby wykonać ten zabieg pielęgnacyjny zanim roślina zacznie wypuszczać pąki. Tniemy dosyć nisko przede wszystkim pozbywając się wiotkich, delikatnych gałązek z których na pewno nie wyrosną kwiaty. Takie pędy tylko osłabiają roślinę. Zostawiamy wyłącznie duże silne gałęzie które przycinamy nad drugim bądź trzecim oczkiem. Dobrze jest ciąć hortensje bukietową w kulisty kształt zostawiając w środku krzewu nieco wyżej gałązki a po bokach niżej. Tak przycięta hortensja stworzy w trakcie sezonu niezwykle atrakcyjny pokrój.

krzewy hortensji bukietowej

Jak przycinać hortensje drzewiaste

Hortensje drzewiaste kwitną dosyć szybko bo już w czerwcu tworzą spektakularny pokaz ogromnych kulistych śnieżno-białych kwiatów. Dlatego też z ich cięciem nie ma co zwlekać ponieważ wznawiają wegetacje szybciej niż hortensje bukietowe. W lutym oczywiście jeżeli pogoda pozwala na pracę ogrodowe możemy już przystąpić do zabiegów pielęgnacyjnych.

Zdecydowanie hortensja drzewiasta jest o wiele łatwiejsza do cięcia i nie wymaga od nas zbyt dużej refleksji. Tniemy bardzo radykalnie zostawiając gałązki dosłownie kilka centymetrów nad ziemią. Oczywiście są różne szkoły cięcia, ale z naszego wieloletniego doświadczenia wynika iż tak radykalne postępowanie ma najlepszy wpływ na roślinę. Tak przycięta hortensja drzewiasta będzie miała zdecydowanie silniejsze pędy i ogromne kwiaty. Jeżeli jest uprawiana w odpowiednim miejscu raczej też nie będzie wymagała dodatkowego wsparcia jeżeli chodzi o podtrzymywanie pędów które mają tendencje do uginania się pod ciężarem kwiatów.

przycięta hortensja drzewiasta
krzew hortensji drzewiastej

Hortensja na pniu przycinanie

W ostatnich latach dosyć popularną formą jest hortensja na pniu. Zazwyczaj są to hortensje bukietowe ale można też spotkać w handlu hortensje ogrodowe. Takie hortensje tniemy identycznie jak te standardowe. Więc jeżeli mamy do czynienia z bukietową to pozostawiamy „palik” i skupiamy się na cięciu samej korony według schematu cięcia formy krzewiastej. Jeżeli jest to hortensja ogrodowa to wycinamy wyłącznie zeszłoroczne kwiatostany ponieważ ten gatunek hortensji w większości odmian kwitnie na pędach dwuletnich. (Zasada ta nie dotyczy odmian kwitnących na jednorocznych pędach)

Przycinanie hortensji – Podsumowanie

Na zakończenie dodamy iż zanim przystąpisz do zabiegów pielęgnacyjnych upewnij się jaki uprawiasz gatunek hortensji. Z tego względu iż jak powyżej opisaliśmy cięcie poszczególnych gatunków różni się. Więc aby Twoje rośliny obdarzyły Cię wspaniałym kwitnieniem musisz postępować zgodnie z jej wymaganiami danej rośliny. Sekator do ręki i działaj! ????

Tagi:
Spójrz na to

Wybrane produkty