Byliny do ogrodu

Jedne z najbardziej wartościowych roślin

Jeżówki

O bylinach mówi się, że są najbardziej wartościowymi roślinami w ogrodzie. W ostatnich latach cieszą się chyba największą popularnością wśród roślin ogrodowych. Ciężko nie zgodzić się z tym trendem. Ich różnorodność gatunkowa jest ogromna. Wśród bylin możemy znaleźć gatunki o ozdobnych kwiatach oraz liściach. Dodatkowo, poszczególne z nich występują w wielu odmianach kolorystycznych oraz o różnej sile wzrostu, dzięki temu wprowadzają do ogrodu element dynamiki. Pierwsze z nich zakwitają wiosną, a ostatnie późną jesienią. Mając do wyboru tak wielki wachlarz bujnie kwitnących roślin, możemy stworzyć ogród, który będzie kwitł i cieszył oko przez cały sezon.

Pamiętaj, że byliny to rośliny miododajne. Wprowadzając je do ogrodu nie tylko dodajesz uroku swojemu otoczeniu, ale przede wszystkim wspierasz pożyteczne owady – pszczoły, motyle i inne zapylacze.

Dużym plusem dla osób rozpoczynających swoją przygodę z ogrodnictwem będzie też fakt, że wiele bylin to rośliny o stosunkowo małych wymaganiach, które nie potrzebują wiele uwagi i zabiegów pielęgnacyjnych, a jednocześnie odwdzięczają się ogromnymi walorami estetycznymi.

Mimo, iż po wysadzeniu byliny nie potrzebują dużej opieki, to warto wiedzieć, że aby dobrze rosły, ujawniając przy tym swoje cechy dekoracyjne, gleba i klimat muszą odpowiadać ich wymaganiom. Planując więc ogród bylinowy należy przede wszystkim wyróżnić miejsca o odmiennych warunkach i przeznaczyć dla nich odpowiednie rośliny – jedne lubią dużo słońca, inne wolą półcień lub nawet cień. Warto również zadbać o glebę i odpowiednio ją przygotować.
Efekt końcowy będzie cieszył oko nawet kilka lat, bowiem odpowiednio wysadzone byliny zachwycą barwami i sprawią, że ogród nabierze wyrazu i stylu. Rośliny te idealnie sprawdzą się jako główny element rabat, kwietników, wykończenia ogrodowych ścieżek i podjazdów. Różnorodność gatunków i odmian umożliwia wszechstronne ich wykorzystanie w aranżacji zielonych zakątków. Wiele bylin z powodzeniem można oczywiście uprawiać również w pojemnikach ustawianych na balkonach czy tarasach.

Tagi: