Zobacz co u nas rośnie

Byliny wieloletnie do ogrodu – sadzonki

Byliny wieloletnie, które są różnorodne i wszechstronne wypełniają nasze ogrody kolorami i tworzą zainteresowanie o każdej porze roku, a do wyboru jest ogromna gama łatwych w uprawie, obficie kwitnących opcji. Dostępne w wielu kształtach i rozmiarach, z kwiatami i liśćmi w każdym możliwym kolorze.

W naszym sklepie mamy do zaoferowania gatunki Bylin od bestsellerowych klasyków po wyjątkowe kolekcjonerskie odmiany. Byliny to grupa roślin, która powinna znaleźć się w każdym ogrodzie, balkonie i tarasie!

Ponadto jesteśmy producentem roślin co oznacza, że wszystkie sprzedawane przez nas sadzonki zostały wyprodukowane w Naszej szkółce! Dzięki temu jesteśmy w stanie zagwarantować najwyższą jakość!

Jakie rośliny to Byliny?

Rośliny, które powracają rok po roku, wznawiając wzrost wiosną i kończąc wegetacje jesienią i zimą. W zależności od odmiany zakwitają od wiosny aż do jesieni, a niektóre gatunki takie jak Ciemierniki potrafią kwitnąć nawet zimą! Istnieją również gatunki, które są zimozielone i nie tracą liści na zimę Byliny nie mają zdrewniałej struktury, w przeciwieństwie do krzewów i drzew.

  

Stanowisko

Rodzaje bylin

Tworzą niezwykle rozbudowaną i różnorodną grupę roślin. Możemy uporządkować je względem ich wysokości na niskie byliny, średnie i wysokie. Bardzo wartościową grupę stanowią byliny długo kwitnące, które są nad wyraz cenione przez ogrodników. Wyszczególnić należy też  termin kwitnienia na – Byliny kwitnące wiosną, latem i jesienią. Pożyteczną wartość do ogrodu wprowadzają

Byliny zapewnią kolor, formę, często przepiękny zapach a co najważniejsze wabią owady zapylające takie jak pszczoły oraz motyle. Sadząc kwitnące rośliny nie tylko dbasz o aspekt wizualny swojego ogrodu, ale pomagasz również owadom. Naszym zdaniem byliny to grupa roślin, która zachwyci każdego!

Byliny wieloletnie

sadzonki bylin

Które wspierają owady zapylające. Ponieważ klimat z roku na rok się ociepla i często mamy do czynienia z suszami, wyszczególniliśmy byliny sucholubne. Szukając rośliny do ogrodu najważniejszym czynnikiem wyboru jest stanowisko czyli Byliny na słońce i do cienia. Ciekawą grupę stanowią także byliny zimozielone.

 • Byliny długo kwitnące – wyróżniają się nad wyraz długim okresem kwitnienia, który potrafi trwać nawet kilka miesięcy. W tej grupie roślin znajdziesz: Jeżówka purpurowa Magnus, Kocimiętka Walker’s Low, Przetacznik First Glory, Liliowiec Stella de Oro, Szałwia April Night, Rozchodnik Herbstfreude Bodziszek Rozanne.

 

 • Byliny miododajne – które uwielbiane są przez owady zapylające wprowadzają do ogrodu szczególną wartość wspierając przyrodę. Poszukując takich roślin postaw na: Kocimiętki, Szałwie omszone, Rozchodniki okazałe, Przetaczniki.

 

 • Byliny kwitnące wiosną wprowadzą kolor w czasie gdy jeszcze niewiele roślin jest atrakcyjnych, zaliczają się do nich: Bergenia sercolistna, Serduszka okazała, Brunnera, Floks szydlasty, Piwonie, Irysy, Żagwin

 

 • Byliny kwitnące latem – stanowią bardzo różnorodną grupę do której należą: Jeżówka purpurowa, Ostróżka, Bodziszek, Floks wiechowaty, Przetacznik, Kocimiętka, Szałwia, Lawenda, Rozchodnik, Pysznogłówka, Liatra, Gaura.

 

 • Byliny kwitnące jesienią – gdy już wiele roślin traci na świetności i powoli robi się nieatrakcyjna. Kwitnące jesienią kwiaty ożywią każdy ogród, należą do nich: Astry, Sadziec, Rozchodniki okzałe, Dzielżany

 

 • Niskie byliny dorastające do 50/60 cm polecane na wszelkiego rodzaju obwódki. Z powodzeniem mogą  rosnąć jako pierwsze piętro rabaty: Szałwia omszona Rianne, Kocimiętka Purrsian Blue, Kocimiętka Cat’s Pajamas, Szałwia Blue Bouquetta, Liatra Kobold.

 

 • Byliny średniej wielkości osiągające wysokość powyżej 70cm są idealne jako wypełnienie rabat, oraz do łączenie  trawami ozdobnymi o średni wzroście: Szałwia Caradonna, Szałwia April Night, Jeżówka Magnus, Jeżówka Delicious Candy, Jeżówka Pallida, Rudbekia Goldstrum.

 

 • Wysokie Byliny wieloletnie dorastające powyżej 100 cm: Ostróżka, Sadziec, Kłosowiec Black Adder, Perovskia Blue Stell, Akant, Krwawnica

 

 • Byliny sucholubne – rośliny, które nad wyraz dobrze radzą sobie w suchych miejscach i z okresowym niedoborem wody. Odpowiednie na żwirowe ogrody i skalniaki. Jeśli szukasz takich roślin, postaw na te garunki: Szałwia omszona, Perovskia, Bergenia, Przegorzan, Rozchodnik Okazały

 

 • Byliny miododajne – Ogród przyjazny owadom powinien być pełen roślin wytwarzających nektar, które pomagają rozwijać się motylom, pszczołom i innym pożytecznym owadom. Postaw na takie rośliny: Rozchodnik okazały, Floks szydlasty, Jeżówka purpurowa, Szałwia omszona, Dzielżan.

 

 • Byliny zimozielone – ich liście nie tracą na urodzie nawet w zimowe miesiące, zaliczamy do tej grupy: ciemierniki, liroper, turzyce – które potocznie nazywane są trawami ozdobnymi a tak naprawdę są bylinami które wyglądem przypominają trawy. Częściowo zimozielone są też żurawki.
Byliny wieloletnie

Szałwia omszona i kocimiętka

Jakie byliny kwitną najdłużej?

Większość ogrodników uważa długi okres kwitnienia za wyjątkowo atrakcyjną cechę roślin. W końcu kto z nas nie chce więcej kwiatów? Przedstawione tutaj odmiany wieloletnie właśnie to zapewnią, ponieważ kwitną przez szczególnie długi czas, a w niektórych przypadkach powtarzają kwitnienie kolejny raz w sezonie.

W przypadku niektórych bylin o powtarzającym się kwitnieniu wystarczy obciąć przekwitnięte kwiaty zanim zaczną wytwarzać nasiona, aby pobudzić je do ponownego kwitnienia. Inne można całkowicie przyciąć po pierwszym kwitnieniu, aby zachęcić je do świeżego wzrostu.

Poniżej znajdziesz listę wyjątkowo długo kwitnących kwiatów, które będą cieszyć Twoje oczy przez wiele tygodni a nawet miesięcy!

 • Szałwia omszona (Salvia nemorosa) – dobrze znana w całej społeczności ogrodniczej jako roślina odporna na suszę. Aromatyczne liście , efektowne kwiaty i wydłużony czas kwitnienia sprawiają, że są mile widzianym dodatkiem do każdego słonecznego ogrodu Występują w wielu kolorach i rozmiarach począwszy od klasycznych niebiesko-kwitnących takich jak Szałwia Deep Blue, o granatowych kwiatach – Szałwia Caradonna a nawet różowych – Szałwia Midnight Rose.

 

 • Jeżówka purpurowa ( Echinacea) – to prawdziwa królowa letnich rabat! Kwiaty ogrodowe wieloletnie które występują w tak wielu odmianach, że wybór naprawdę mile Cię zaskoczy. Kwitną całe lato i będą niekwestionowaną ozdobą ogrodu. Możesz wybierać z pośród klasycznych odmian o pojedynczych płatkach kwiatów takich jak Jeżówka Magnus, lub o nietuzinkowych pełnych kwiatostanach takich jak Jeżówka Delicious Candy.

 

 • Kocimiętka fassenna ( Nepeta fassennii) – rozpoczyna kwitnienie już w czerwcu i potrafi nieprzerwanie kwitnąć aż do przymrozków. Zalicza się do jednych z najszybciej rosnących bylin ogrodowych. Świetne efekty uprawy można osiągnąć już w pierwszym roku od posadzenia. Zróżnicowane pod względem wzrostu odmiany mogą rosnąć w ogrodzie jako obwódki – Kocimiętka Cat’s Pajamas lub wypełniać rabaty w przypadku wyżej Kocimiętki Walke’s Low.

 

 • Werbena Patagońska jest w tym zestawieniu niekwestionowaną rekordzistką i często uznawana jest za najpiękniejszą bylinę wieloletnią. Kwitnie non stop od czerwca do listopada bez konieczności usuwania przekwitających kwiatostanów. W ogrodzie możesz posadzić klasyczną Werbenę Patagońską która osiąga imponujące rozmiary bądź jej niższą wersję Werbenę Lollipop.

Jakie byliny wieloletnie do ogrodu?

Zastanawiając się przed wyborem odpowiednich roślin do ogrodu należy przede wszystkim zapoznać się z warunkami uprawy danej rośliny i jej potrzebami pielęgnacyjnymi. Ważnym aspektem jest odpowiednie stanowisku. Więc sprawdź miejsce które chcesz obsadzić roślinami, w jakim stopniu jest nasłonecznione. Chociaż większość bylin wieloletnich preferuje pełne nasłonecznienie to są też takie które dobrze rosną i rozwijają swój potencjał wyłącznie w cieniu. Drugorzędną sprawą jest gleba ponieważ tę przed posadzeniem bardziej wymagających roślin można wymienić bądź użyźnić.

byliny wieloletnie

szałwia omszona sadzonki

Byliny na słońce są zdecydowanie większa grupa roślin niż te preferujące cień. Znajdziesz w niej całe bogactwo kwitnących roślin. W większości przypadków im więcej słońca mają te byliny, tym lepiej kwitną.

Byliny wieloletnie

Rozchodniki – sadzonki

Aby słoneczny ogród kwiatowy był kolorowy od wiosny do jesieni, musisz uwzględnić różne byliny, które kwitną w różnych okresach sezonu wegetacyjnego.

 •  Byliny na słońce – Najwcześniejsze byliny zaczynają kwitnąć tuż po tulipanach. Należą do nich piwonie, irysy, powojniki, floksy szydlaste, serduszka, kuklik. Następne w kolejności są kwitnące latem, takie jak, jeżówka, liliowce, , krwawnik pospolity i floks, liatra, złocienie, szałwia, bodziszki, gaura, dzielżany

Zacienione lub częściowo zacienione obszary mogą wydawać się trudnymi miejscami do uprawy roślin i mogą być, jeśli uprawiasz w tym miejscu rośliny dedykowane do słońca. Jeśli posiadasz ogród leśny lub po północnej lub wschodniej stronie budynku, potrzebujesz do swojego ogrodu kochających cień wieloletnich roślin kwitnących. Sprawdź naszą listę najlepszych bylin do cienia.

 • Byliny do cienia – Żurawki i Hosty oferując ogromne bogactwo odmian w najróżniejszych rozmiarach i kolorach liści, Tawułka, Jarzmianka, Miodunka, Przywrotnik ostroklapowy, Bodziszek, Dąbrówka, Tojad, Ciemierniki, Paprocie.
Byliny wieloletnie

Żurawki i Hosty

Byliny uprawa i pielęgnacja

Aby uzyskać największy sukces podczas uprawy bylin, wybierz odpowiednią roślinę we właściwym miejscu. Oceń swoje miejsce, w tym rodzaj gleby i jej zdolność do zatrzymywania wilgoci, ilość słońca lub cienia na danym obszarze oraz stopień narażenia na działanie wiatru. Istnieją rośliny wieloletnie na absolutnie każdą sytuację, a dopasowanie ich preferencji wzrostu do Twojego ogrodu oznacza, że powinny dobrze rosnąć przez wiele lat.

Nawożenie Bylin

Świeżo posadzone do gruntu byliny nie wymagają nawożenia. Ponadto w naszej szkółce rośliny są regularnie nawożone więc w pierwszych tygodniach od posadzenia nie jest wymagana ponowne zasilanie roślin. Najlepiej rozpocząć nawożenie w kolejnym roku uprawy. Pierwszym terminem wspomagania roślin nawozem jest wczesna wiosna. Już w marcu można podsypać rośliny kompostem, obornikiem granulowanym bądź dedykowanym do bylin nawozem organicznym.

Kolejny termin nawożenia można zaplanować początkiem lata aby wspomóc rośliny i pobudzić je do obfitszego kwitnienia. Ogólnie rzec biorąc rośliny nawozimy do sierpnia aby mogły powoli przygotowywać się do jesieni.

Czym ściółkować byliny

Ściółka nadaje ogrodowi uporządkowany wygląd i ogranicza pielenie. Ponadto ściółki utrzymują równomierne warunki wilgotności i temperatury w ogrodzie. Wyściółkowanie kompostem bądź skoszoną trawą dodają glebie składników odżywczych i próchnicy, poprawiając jej żyzność i zdolność zatrzymywania wilgoci.

Do ściółkowania rabat bylinowych świetnie sprawdza się kora, oprócz walorów praktycznych, niewątpliwie zwiększa atrakcyjność ogrodu. Ogranicza przerastanie chwastów i zwiększa wilgotność podłoża.

Najpiękniejsze byliny wieloletnie

Jeśli jesteś nowicjuszem w ogrodzie, opcje mogą wydawać się przytłaczające. Dla osób które są już dobrze wprawione w sztukę ogrodnictwa poniższa lista również może być doskonałą inspiracją. Postanowiliśmy wyszczególnić wyjątkowo atrakcyjne byliny na podstawie wyborów i relacji naszych klientów oraz własnych obserwacji.

 • Bodziszek Rozanne – doceniany za wyjątkowo długi czas kwitnienia który trwa nieprzerwanie od końca czerwca aż do przymrozków. Niebiesko – fioletowe kwiatostany pięknie łączą się z wieloma innymi roślinami ogrodowymi. Kompaktowy wzrost sprawia, że chętnie jest umieszczany na przodzie rabaty oraz na wszelkiego rodzaju obwódki.

 

 • Szałwia omszona April Night – żadna inna odmiana nie dorównuje jej wyjątkowo dużych i mięsistych kwiatach o intensywnym niebieskim kolorze, który wręcz magnetyzuje. Jeśli szukasz szałwii która Cię zachwyci postaw na April Night.

 

 • Szałwia omszona Caradonna – rośnie w strzelistej zwartej kępie, ciemne łodygi i granatowe kwiatostany wyróżniają ją na te pozostałych odmian szałwii. Cudownie prezentuje się wśród róż i traw ozdobnych.

 

 • Kocimiętka faassena Purrsian Blue – posiada fioletowo-niebieskie kwiaty i aromatyczne szaro-zielone liście. Jest to wymarzona roślina na obwódki ponieważ imponująco długo kwitnie. Jest to jedna z najlepszych odmian kocimiętki faassena.

 

 • Brunnera Silver Heart – jest rośliną cieniolubną o niewyobrażalnie pięknych srebrnych dużych liściach. Skutecznie rozjaśni cieniste zakątki w ogrodzie. Wiosną przykuwa wzrok niebieskimi kwitami niezapominajki.
Byliny wieloletnie

Brunnera Silver Heart

Jak zabezpieczyć byliny przed zimą?

Jesienią większość bylin zaczyna zanikać aby powoli, zimą przejść w stan uśpienia. Aby wiedzieć, jakiej ochrony potrzebują Twoje rośliny, ważne jest, aby zrozumieć, co rośnie w Twoim ogrodzie. Jeśli nie masz pewności, jak odporne są Twoje rośliny, zajrzyj do naszych rozbudowanych opisów roślin.

Zdecydowana większość bylin oferowanych w naszym sklepie nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia przed zimnem. Są to gatunki, które doskonale zimują i corocznie powracają wiosną bez żadnych problemów.

Wyjątek stanowią takie gatunki jak werbena patagońska, która pomimo iż jest rośliną wieloletnią to w Polskim klimacie jej zimowanie jest bardzo trudne. Jeżeli przezimuje to tylko w osłoniętych miejscach, okopczykowana  i dobrze okryta np gałązkami świerkowymi.

Perovskia łobodolistna również może potrzebować dodatkowej ochrony zwłaszcza w miejscach z otwartą przestrzenią i w chłodniejszych regionach kraju. Zaleca się wykonanie niewielkich kopczyków z ziemi.

Najważniejsze zasady dotyczące przygotowania bylin przed zimą:

 • Przestań nawozić byliny w sierpniu  aby ich wzrost spowolnił i zaczęły przechodzić w stan uśpienia. Pomaga to utwardzić rośliny ( nie wypuszczają świeżych i delikatnych pędów). Dzięki czemu są w pełni przygotowane na pierwsze przymrozki.
 • Jesienią sprawdź, czy nie ma gnijących liści i kwiatów, usuń je aby uszkodzenia nie rozprzestrzeniły się na całą roślinę.
 • Wykop delikatne cebulki, takie jak dalie, mieczyki i kanny, które nie zimują w gruncie.
 • Nie obcinaj całych roślin, byliny tak samo jak trawy najlepiej obcinać wczesną wiosną. Część nadziemna roślin jest zabezpieczeniem dla korzeni i sprawia, że rośliny dobrze zimują.