Zobacz co u nas rośnie

Trawy ozdobne

 

Trawy ozdobne do ogrodu, na balkon i taras

Trawy ozdobne stanowią bardzo dużą grupę wieloletnich roślin. Niebywałym atutem traw jest ich łatwość w pielęgnacji oraz szybkie efekty uprawy. Rosną dosyć dynamicznie a zarazem większość gatunków nie jest inwazyjna. Dzięki swojemu urokowi i różnorodności oraz niebywałemu wdzięku zyskały ogromną popularność.

Wprowadzają dynamikę oraz niezwykły klimat w każdym ogrodzie. Kołysanie i szelest traw tworzy nie tylko wdzięczne piękno, ale także symfonie kojących dźwięków.

Wszystkie sprzedawane rośliny produkowane są w naszej szkółce. Dzięki temu możemy zagwarantować najwyższą jakość.

trawy ozdobne sadzonki – dostępne w poejmnikach od 0,8L do 1,5L.

  

Stanowisko

Rodzaje traw ozdobnych

Ta wszechstronna grupa roślin obfituje ogromną ilością gatunków o różnorodnym wyglądzie a także zastosowaniu w krajobrazie. Możemy je podzielić na grupy odnosząc się do ich wysokości na niskie trawy ozdobne, średnie i wysokie.

Możemy je również uporządkować względem terminu wegetacji. Kolejną grupą są trawy które rosną kępiaście jak np większość miskantów chińskich i rozplenice japońskie oraz rozłogowo tak jak np trzcinnik ostrokwiatowy Karl Foerster i Mozga Trzcinowata. Ostatnią grupę traw którą można wyróżnić są gatunki zimozielone. Większość traw ozdobnych to trawy liściaste, które jesienią zmieniają kolor, obumierają i pojawiają się ponownie następnej wiosny.

 • Trawy które wcześnie budzą się po zimie to: trzcinnik ostrokwiatowy, trzcinnik krótkowłosy, Sesleria Jesienna autumnalis, Sesleria skalna heufleriana, Kostrzewa sina, Owsica, Śmiałek darniowy.
 • Trawy które budzą się po zimie na przełomie kwietnia i maja: Miskant chiński, Rozplenica japońska Proso rózgowate, Stipa Pony Tails, Molinia, Hakonechloa, Turzyce, Konwalnik, Trawa Pampasowa, Palczatka Miotlasta, Lasecznica Trzcinowata, Imperata Cylindryczna Red Baron

Niskie Trawy ozdobne – w tej grupie znajdziesz gatunki dorastające maksymalnie do 60cm wysokości. Doskonałe do wszelkiego rodzaju obwódek oraz na pierwsze piętro rabat. Przede wszystkim są to takie gatunki jak: kostszewa, imperata red baron, turzyca, kosmatka, sesleria jesienna, sesleria skalna, Stipa Pony Tails rozplenica japońska (piórkówka).

Średnie Trawy ozdobne – wysokość od 60 do 120cm wysokości. Polecane do wypełnienia rabat, na niższe żywopłoty i do donic. W tej grupie znajdują się głównie rozplenica japońskia,  miskant chiński, trzcinnik krótkowłosy, proso rózgowate, Trzęślica modra, Lasecznica Trzcinowata

Wysokie Trawy ozdobne – wysokość od 130 a nawet do ponad 3 metrów. Najlepsze na sezonowe żywopłoty oraz na pojedyncze nasadzenia i jako soliter. Prezentuje takie gatunki jak: miskant chiński, trzcinnik ostrokwiatowy, trawa pampasowa, molinia.

Trawy ozdobne zimozielone Ta lista obejmuje te trawy, które pozostają wiecznie zielone przez całą zimę, co czyni je niezwykle przydatnymi w miejscach o wysokiej widoczności i w pojemnikach. Gatunki zimozielone to: turzyca morrowa Ice Dance( carex morrowii), Turzyca włosista Frosted Curls ( carex comans,) Turzyca oszimska Evergold ( carex oshimensis), Konwalnik płaskopędowy Nigrescens Czarna trawa (Ophiopogon planiscapus) Tatarak trawiasty ( Acorus gramineus), Wietrznica (Anemanthelle lessoniana), Śmiałek darniowy ( Deschampsia cespitosa), Kostrzewa sina (Festuca ovina glauca)

 

Jakie warunki lubią trawy ozdobne?

Wymagania traw ozdobnych w porównaniu do wielu innych ogrodowych roślin są dosyć niewielkie. Łatwość w uprawie sprawia iż tak chętnie są sadzone przez wielu ogrodników. Nawet osoby które stawiają swoje pierwsze kroki w uprawie traw nie będą miały najmniejszych problemów w ich pielęgnacji. Zapewniając dekoracyjny wygląd przez większość roku. Kiedy kwiaty lata są już tylko wspomnieniem zachwycisz się oszronionymi kłosami traw we wczesnym świetle zimowych dni.

trawy ozdobne do ogrodu

Rozplenica japońska Black Beauty

Ściółkowanie sadzonek traw ogrodowych

Myśląc o ściółkowaniu roślin wiele osób ma na myśli głównie aspekt wizualny. Trawy niesamowicie pięknie wyglądają podsypane żwirem lub korą sosnową. Dodaje to też pewien ład i porządek w ogrodzie. Wyściółkowane podłoże między roślinami sprawia iż chwasty zdecydowanie wolniej wyrastają. Nie ma też żadnych przeciwskazań aby nie ściółkować traw. Oprócz niewątpliwych aspektów dekoracyjnych, zapobiega także wyparowaniu wody z podłoża. Więc jest szczególnie polecane w miejscach suchych. Ściółkowanie kompostem bądź ściętą trawą użyźnia glebę co w rezultacie sprzyja lepszemu wzrostowi roślin.

 

Stanowisko i podłoże dla traw ozdobnych

Tak jak w przypadku większości roślin odpowiednie warunki uprawy zależne są od poszczególnych gatunków. Zdecydowanie dużo większą grupę stanowią trawy które wymagają słonecznego miejsca. Takie rośliny zazwyczaj radzą sobie również w miejscach półcienistych. Występują również gatunki, które zdecydowanie lepiej rosną na stanowiskach cienistych gdzie zbyt duża ekspozycja na słońce może skutkować przypaleniem liści.

 

Z wyjątkiem traw bagiennych, które lubią stale wilgotną glebę, większość innych traw ozdobnych, będzie rosła na wielu różnych glebach, od piaszczystych po dobrze przepuszczalne gliniaste podłoża. Trawy preferują wilgotną, ale dobrze przepuszczalną glebę w pierwszych miesiącach od posadzenia. jednak po ukorzenieniu tolerują okresową suszę. Podobnie jak w przypadku wielu innych roślin ozdobnych, podmokłe podłoże może być problematyczne. Upewnij się więc, że miejsce sadzenia jest dobrze przepuszczalne.

 • Trzcinniki to jedne z najbardziej odpornych i tolerancyjnych traw. Doskonale rosną w przeciętnych a nawet ubogich glebach. Ciężkie gliniaste podłoże również nie jest przeszkodą w uprawie trzcinników. Chociaż zdecydowanie preferują miejsca w pełni nasłonecznione, sprawdzą się także w miejscach zacienionych. Największą zaletą trzcinników jest odporność na suszę. W pełni ukorzenione rośliny świetnie radzą sobie bez podlewania.
 •  Seslerie to typowe sucholubne rośliny których kolor liści szczególnie determinuje rodzaj podłoża. Im bardziej żyzna i zasobna ziemia tym liście są zdecydowanie bardziej zielone. Natomiast w suchych i piaszczystych podłożach, seslerie nabierają złoto – limonkowej barwy. Preferują miejsca silnie nasłonecznione, ale mogą rosnąć także w półcieniu zachowując zieloną barwę liści.
 • Rozplenice dla uzyskania obfitego kwitnienia wymagają pełnej ekspozycji na słońce. Uwielbiają rosnąć przy ścianach budynków które są dodatkowo nagrzane przez promienie słońca. Należy podkreślić iż piórkówki które, będą rosnąć w miejscach półcienistych będą zdecydowanie słabiej i później kwitnąć. Odpowiednim podłożem dla rozplenic jest przepuszczalna i żyzna gleba. Dlatego sadząc rośliny w mniej zasobnych gruntach warto wcześniej przed ich posadzeniem wymieszać podłoże z kompostem bądź żyźniejszą ziemia. Dobrze rosną również w gliniastych gruntach pod warunkiem iż zimą nie gromadzi się w nich nadmiar wody
 • Miskanty będą mieć podobne wymagania jak rozplenice. Zdecydowanie lepiej i obficiej kwitną w miejscach z dostatecznie dużą ilością słońca. W przypadku wysokich odmian jest to szczególnie ważne odnośnie porządanego pokroju. Miskanty, które rosną w pełnym słońcu zachowują piękny, zwarty i strzelisty pokrój. Roślinyktóre rosną w zbyt dużym cieniu mogą się pokładać zwłaszcza po deszczach. Dodatkowo zdecydowanie później i mniej obficiej kwitną. Podłoże odpowiednie dla tej grupy traw to przepuszczalne umiarkowanie żyzne grunty. Dobrze rosną również w gliniastych ciężkich gruntach, pod warunkiem iż miejsce w którym rosną nie jest narażone na podmakanie zwłaszcza zimą.
 • Hakonechloa smukła wolno rosnący gatunek traw które dedykowane są do miejsc w których gleba jest żyzna. Świetnie radzą sobie w ciężkich gliniastych podłożach. Jeżeli w Twoim ogrodzie ziemia jest piaszczysta i słaba, przed posdzeniem Hakonechloa wymieszaj podłożę z żyznym torfem. Idealnym stanowiskiem do uprawy Hakonechloa jest cień i półcień. W miejscach w których jest pełne słońce liście mogą się przypalać.
 • Proso rózgowate ta grupa roślin posiada umiarkowane wymagania glebowo-wodne. Bardzo dobrze rośnie w miej zasobnych, piaszczystych gruntach. Pożądany, strzelisty pokrój osiągniesz uprawiając Proso w pełny słońcu.
 • Trawy jednoroczne uprawiane zazwyczaj w donicach potrzebują szczególnych warunków ponieważ rosną w zamkniętym obiegu a także w krótkim czasie muszą w pełni rozwinąć swój potencjał. W uprawie roślin jednorocznych jako podłoże można zastosować zwykły torf ogrodniczy.

Kiedy i jak gęsto sadzić trawy ozdobne

Sadzonki uprawiane w doniczkach które produkujemy w naszej szkółce można sadzić niemalże cały rok. Jedynym ograniczeniem są miesiące zimowe w których grunt może być zamarznięty. Zazwyczaj optymalny termin sadzenia traw wieloletnich przypada od marca do listopada. Odległość sadzenia sadzonek uzależniona jest preferencji oraz odmiany. Niskie gatunki takie jak np Kostrzewa, Stipa Pony Tails można sadzić w rozstawie co 50 cm. Taką odległość można zachować szczególnie wtedy kiedy chcesz stworzyć obramowanie rabat, pierwsze tło rabaty i tzw. obwódki. Wysokie trawy

Trawy ozdobne na żywopłot

Naturalny, nowoczesny i zmieniający się względem pór roku. Skutecznie osłoni oraz doda niebywałego piękna, szpaler stworzony z traw ozdobnych to jeden z najlepszych sposobów na wprowadzenie tych roślin w swoim ogrodzie. Główną zaletą żywopłotu z traw ogrodowych są szybkie efekty uprawy. na które trzeba poczekać maksymalnie 3 lata. Wysokie trawy ozdobne sadzone w formie szpaleru zaleca się sadzić w odstępie co 100 cm. Niższe gatunki które nie przekraczają 140 cm takie jak np trzcinniki sadzimy w rozstawie co 60 do 70cm. Jeśli interesuje cię szpaler z traw które nie kwitną najlepszym wyborem będzie Miskant Gracillimus, Miskant Morning Light oraz Miskant Giganteus.  Jeżeli szukasz jednak odmiany o efektownych i dużych kwiatostanach polecamy Miskanta Memory.

Trawy ozdobne do ogrodu

Miskant chiński Gracillimus szpaler – w 2 roku od posadzenia

Najlepsze odmiany traw na żywopłot

 • Miskant Memory tworzy duże kępy i charakteryzuje się silnym przyrostem. Dzięki czemu szybko wypełni przestrzeń i utworzy szczelny szpaler. W czasie kwitnienie które przypada na sierpień osiąga do 250cm.

 

 • Miskant Gracillimus jest to jedna z najbardziej popularnych odmian na żywopłoty. Ma zwarte kępy delikatnie przewieszających się liści. Osiąga wysokość do 200 cm.

 

 • Miskant olbrzymi Giganteus imponująca wysokość rośliny bo aż 300 cm i szybki wzrost sprawiają, że bardzo chętnie jest wybierany na wszelkiego rodzaju żywopłoty.

 

 • Miska nt Morning Light wyjątkowa, srebrna poświata liści i gęste kępy dorastające do 200 cm. Posiada pokrój niemalże identyczny jak Miskant Gracillimus różniąc się wyłącznie kolorem liści.

 

 • Proso Northwind  wygląda niezwykle nowocześnie, szerokie liście o chłodnym odcieniu zieleni sprawia, że szczególnie dobrze komponuje się w nowoczesnych aranżacjach.

 

 

Dlaczego trawy ozdobne nie kwitną

 

Ten problem zazwyczaj dotyczy rozplenic i miskantów. Może to mieć związek z wyborem nieodpowiedniej odmiany. Miskant Gracillimus który w naszym klimacie jest uznawany za roślinę niekwitnącą ponieważ jego okres kwitnienia przypada na październik. Może nie zdążyć zawiązać kwiatostanów. Podobnie jest z Rozplenicą Moudry która zawiązuje kwiatostany bardzo późno.

Kolejną  przyczyną może być wybór nieodpowiedniego stanowiska, zbyt duża ilość cienia znacząco opóźnia kwitnienie Miskantów i Rozplenic japońskich. Dodatkowo rozplenice mogą się wyradzać i wtedy z roku na rok kwitnienie jest coraz słabsze. Tworzą puste przestrzenie w środku kępy. Niedostateczna ilość wody też wpływa na brak kwitnienia.

Zimowanie i przycinanie traw wieloletnich

Obecnie większość gatunków traw które są uprawiane w Polskich ogrodach jest całkowicie mrozoodpornych. Klimat znacząco się ocieplił i tradycyjne wiązanie takich gatunków jak Rozpelnica japońska i Miskant Chiński nie jest konieczne. Odpowiedniego zabezpieczenia przed zimnem wymagać będzie Trawa Pampasowa.

Przycinanie traw ozdobnych zazwyczaj przypada na marzec. Wyjątkiem są gatunki, które zaczynają wegetacje bardzo wcześnie bo już w lutym ( wtedy też można już wykonać cięcie) Do takich roślin zaliczają się trzcinniki, seslerie i śmiałki darniowe. Odmiany zimozielone takie jak np. turzyce jeśli dobrze prezentują się po zimie ich cięcie można pominąć.

Trawy ozdobne na balkon i taras

 

Szybkie efekty uprawy oraz łatwość w pielęgnacji sprawiają iż sadzonki traw z powodzeniem można uprawiać w donicach. Tworzą ruch i delikatniejszą estetykę, która zarówno uzupełnia, jak i kontrastuje z bylinami, z roślinami balkonowymi i krzewami. W naszym sklepie internetowym kupisz trawy ozdobne wieloletnie i jednoroczne. Wszystkie rośliny uprawiamy w naszej szkółce dzięki temu możemy zagwarantować najwyższą jakość. Poniżej znajduje się lista z odpowiednimi odmianami do uprawy w pojemnikach.

 • trawy wieloletnie do donic: Trzcinnik Karl Foerster, Proso rózgowate Nosferatu, Proso rózgowate Sangria, Proso rózgowate Shenandoah, Trzcinnik Overdam, Seslerie, Rozplenica japońska Hameln
 • trawy jednoroczne do donic: Rozplenica Vertigo, Rozplenica Rubrum

Nawożenie traw ozdobnych

Ponieważ wymagają minimalnej pielęgnacji, rozsądnym pytaniem, które należy zadać, jest….

Czy trawy ozdobne trzeba nawozić? Zdecydowana większość odmian nie należy nawozić ponieważ naturalnie lubią rosnąć na słabych gruntach. Nie wymagają zatem dodatkowego zasilania. Dotyczy to głównie takich gatunków: seslerie, Stipa Pony Tails, Kostrzewy. Trawy w donicach będą wymagać nawożenia niezależnie od gatunku ponieważ żyją w zamkniętym obiegu. W dodatku muszę rozwinąć swój potencjał w krótkim czasie więc warto stymulować ich wzrost.

Nawozić możemy głównie takie gatunki jak miskant chiński i rozplenica japońska. Zwłaszcza gdy uprawiamy je na słabych, piaszczystych podłożach. Rośliny zakupione z naszej szkółki w pierwszym sezonie od posadzenia nie będą wymagać dodatkowego zasilania, ponieważ są regularnie nawożone podczas uprawy.

W kolejnym sezonie można rozpocząć nawożenie wczesną wiosną, najlepiej w marcu bądź kwietniu. Nawożenie można powtórzyć za dwa miesiące aby pobudzić rośliny do efektowniejszego kwitnienia. W przypadku tej grupy roślin powiedzenie ” Co za dużo to niezdrowo” jest bardzo adekwatne. Pamiętaj o tym iż z nawożeniem należy obchodzić się bardzo ostrożnie. Stosuj nawozy z małą ilością azotu gdyż ich nadmiar będzie miał negatywny wpływ na trawy, zwłaszcza Miskanty.

Trawy ozdobne do ogrodu aranżacje

Możliwości kompozycyjne są ogromne wszystko zależy od naszej wyobraźni i gustu. Dobrze komponują się w jednogatunkowych nasadzeniach. Ten schemat polecany jest zwłaszcza do nowoczesnych ogrodów. Trawy wysokie wykorzystywane są często jako żywopłot, ale można je również sadzić pojedynczo jako soliter.

Kolejnym świetnym pomysłem na aranżacje ogrodu z wykorzystaniem dekoracyjnych traw jest posadzenie ich wśród kwitnących bylin. Możliwości są wręcz nieograniczone ponieważ doskonale harmonizują z kwiatami takimi jak szałwie, rudbekie, rozchodniki czy jeżówki. Wyjątkowo atrakcyjne są aranżację razem z werbeną patagońską która która kwitnie przez całe lato aż do przymrozków. Wilgociolubne gatunki można wykorzystać do obsadzenia oczek wodnych.

Pomysł na wyjątkowo atrakcyjną rabatę z wykorzystaniem traw ozdobnych!

Posadź wzdłuż ogrodzenia szpaler z Miskantów Gracillimus w odstępie co 100 cm ( odsuwając się od ogrodzenia minimum 70/80cm. Następnie w odległości 80 cm do przodu od Miskantów zacznij drugie piętro rabaty z Hortensji Bukietowej Limelight którą podobnie jak Miskanty posadź co 100 cm. Ostatnie piętro rabaty wykończ niskimi bylinami np szałwią omszoną albo niskimi trawami np turzycą the beatels. Rośliny sadź co 50 cm odsuwając się od hortensji  80cm.