Zamówienia będą wysyłane od 15 marca!

Werbena Patagońska

Werbena patagońska – ta stylowa bylina cieszy się w ostatnich latach bardzo dużym zainteresowaniem Na jej niesłabnąco popularność na pewno ma wpływ niezawodne kwitnienie a także jej niewątpliwe walory wizualne. Nie zapominajmy również o niezwykle ważnej kwestii jaką jest miododajność, coraz częściej ogrodnicy wybierają rośliny wspierające owady zapylające. Werbena patagońska jest popularna zarówno wśród pszczół, […]

Werbena patagońska – ta stylowa bylina cieszy się w ostatnich latach bardzo dużym zainteresowaniem Na jej niesłabnąco popularność na pewno ma wpływ niezawodne kwitnienie a także jej niewątpliwe walory wizualne. Nie zapominajmy również o niezwykle ważnej kwestii jaką jest miododajność, coraz częściej ogrodnicy wybierają rośliny wspierające owady zapylające. Werbena patagońska jest popularna zarówno wśród pszczół, jak i motyli. Z pewnością w okresie letnim będzie to najchętniej odwiedzana przez zapylacze roślina w twoim ogrodzie.

Werbena patagońska zawdzięcza swoją botaniczną nazwę gatunku „bonariensis” temu, że po raz pierwszy została odkryta przez Europejczyków w stolicy Argentyny Buenos Aires. Skupiska małych fioletowych kwiatów unoszące się na długich, przewiewnych łodygach. Ciemnozielone, lancetowate ząbkowane liście tworzą kopcową rozetę u podstawy rośliny. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się to raczej filigranowe, łodygi są bardzo mocne i mogą osiągnąć wysokość powyżej 150 cm. W przeciwieństwie do wielu innych wysokich bylin ma bardzo zwarty pokrój i nie pokłada się.

Pierwsze kwiatostany pojawiają się już w lipcu, roślina wytwarza kwiaty aż do przymrozków!

Werbena patagońska uprawa

Stanowisko – Jest to  bardzo łatwa w pielęgnacji roślina, polecana również dla początkujących ogrodników.  Preferowanym miejscem uprawy będzie pełne nasłonecznienie, ale werbeny radzą sobie również w półcieniu. Jednak należy mieć na uwadze, że mniejsza ilość słońca będzie miała wpływ na mniej obfite kwitnienie.

Gleba – Jeżeli chodzi o glebę to Verbena bonariensis rozwija się dobrze w większości gleb ogrodowych. Nie służą jej jedynie bardzo skrajne warunki takie jak piaszczysta i gliniasta gleba. Dlatego przed posadzeniem sadzonek werbeny upewnij się jaką posiadasz glebę w ogrodzie. W przypadku gliniastej gleby należy będzie wykonać drenaż czyli rozluźnić ziemię piaskiem a w przypadku piaszczystej dodać żyznego kompostu.

Podlewanie – Regularnie podlewane werbeny patagońskie kwitną o wiele bardziej obficie. Zwłaszcza świeżo posadzone rośliny wymagać będą zasilania wodą. W pełni ukorzeniona i zadomowiona  roślina wykazuje dużą odporność na suszę.  W naszym klimacie werbena uznawana jest za roślinę która nie zimuję w gruncie. Chociaż czasami w cieplejszych regionach Polski uda się jej przetrwać zimę. Sadzonki werbeny najlepiej posadzić do gruntu po ustaniu przymrozków czyli najbezpieczniejszym terminem będzie połowa maja.

Nawożenie – Częstym dylematem ogrodników jest nawożenie roślin, otóż ze względu na to, że werbena jest zazwyczaj jednosezonową rośliną zasilanie jej nawozami nie jest konieczne. Dodatkowego nawożenia mogą wymagać jedynie rośliny uprawiane w donicy.

Choroby i szkodniki

Trzeba podkreślić iż werbeny patagońskie to wyjątkowo odporne rośliny. Dlatego tak chętnie polecane są dla osób stawiających pierwsze kroki w ogrodnictwie. Zazwyczaj nie obserwuje się chorób ani szkodników na werbenach. Czasami jednak może pojawić się mączniak prawdziwy, gdy tylko to zauważysz, zalecamy opryskiwanie fungicydem i usuwanie wszelkich mocno dotkniętych liści.

Zastosowanie Werbeny Patagońskiej w ogrodzie

Zalecany rozstaw sadzenia werbeny – od 30 do 50 cm w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać.

Wiele osób chce dodać więcej koloru do swojego ogrodu, a werbena bonariensis jest doskonałym wyborem. Dzięki żywym fioletowym kwiatom będzie wyróżniać się nawet wśród innych kolorowych roślin.  Werbeny patagońskie są piękne nawet gdy rosną pojedynczo, ale ich zalety dekoracyjne ujawniają się w pełnej krasie dopiero w połączeniu z innymi roślinami.

Werbena kompozycje z trawami

Jeśli szukamy odpowiedniego towarzystwa dla webeny to chyba nie ma lepszej grupy roślin niż trawy ozdobne  które nad wyraz dobrze podkreślają urodę bylin.

Jasne puszyste główki kwiatów, wraz ze szeleszczącym ruchem łodyg, sprawiają, że rozplenice japońskie Hameln są idealnym towarzyszem Verbena bonariensis. Transparentny pokrój Trzcinnika Karl Foerster oraz słomkowy odcień kłosów idealnie harmonizuje z delikatnymi kwiatami Werbeny. Kultowym już wręcz i najbardziej znanym połączeniem jest zestawienie Werbeny ze Stipą Pony Tails te dwie rośliny tworzą ze sobą niezwykle udane i spójne połączenie. Delikatne podmuchy wiatru wprawiające w ruch werbenę i stipę dają niezwykle magiczny widok.

Werbena kompozycje z bylinami

Nie tylko trawy ozdobne to idealne towarzystwo dla werbeny, jest wiele bylin które doskonale do niej pasują a przy tym mają podobne warunki uprawy.

W srebrnej, fioletowej, niebieskiej i różowej kolorystyce V. bonariensis może być posadzona między roślinami jako wypełniacz, wzmacniając i podkreślając chłodne kolory.

Jeżówka purpurowa która rozpoczyna kwitnienie w podobnym czasie tak jak Werbena będzie dla niej idealnym towarzystwem. Zwłaszcza odmiany o pojedynczych płatkach dobrze się z nią komponują. Jeżeli chcesz stworzyć lekką swobodną kompozycje odpowiednie będą Perovskie oraz Krwawniki.

Uprawa w donicy

Ta szybko rosnąca bylina jest idealna do uprawy na tarasie i balkonie. Przy uprawie doniczkowej warto przyciąć werbenę aby osiągnęła bardziej zwarty pokrój i niższy wzrost. Bardzo dobrze znosi cięcie i po takim zabiegu o wiele silniej się krzewi.  Byliny uprawiane w pojemnikach potrzebują częstszego podlewania niż te które rosną w gruncie. Rośliny uprawiane w donicach będą również wymagać nawożenia. Sygnałem, że Twoja werbena potrzebuje zasilenia nawozem będzie żółknięcie liści i łodyg.

Posadzona w pobliżu miejsca wypoczynku nie tylko sprawdzi się jako aspekt wizualny, ale da nam możliwość obserwowania gromadzących się po nektar owadów. Świetnie nadaje się jako kwiat cięty, długo utrzymując świeżość w wazonie, ścięte kwiatostany można z powodzeniem suszyć.

 werbena patagońska sadzonki w doniczce. Gotowa do ogrodu, specjalnie wyselekcjonowana i uprawiana w naszej szkółce, do posadzenia prosto na swoje ostateczne miejsce po przyjeździe.

Tutaj kupisz sadzonki!

Tagi: