Zamówienia będą wysyłane od 15 marca!

Kwiaty wieloletnie długo kwitnące

Kto z nas nie marzy o ogrodzie, który zachwyca pełnią barw i zapachów wabiących pszczoły imotyle? Kwiaty wieloletnie tworzące przepiękne kompozycje dekoracyjne, które cieszą nasze oko nawetparę miesięcy? Takich, które nie wymagają zbyt wielu skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych?Brzmi jak sielanka, prawda? Na szczęście znajdziemy byliny, które wydają cudowne kwiaty nieprzerwanie przez kilka miesięcy. Pośród nich możemy […]

Kto z nas nie marzy o ogrodzie, który zachwyca pełnią barw i zapachów wabiących pszczoły i
motyle? Kwiaty wieloletnie tworzące przepiękne kompozycje dekoracyjne, które cieszą nasze oko nawet
parę miesięcy? Takich, które nie wymagają zbyt wielu skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych?
Brzmi jak sielanka, prawda?

Jeżówka ‚White Double Delight’ Echinacea

Na szczęście znajdziemy byliny, które wydają cudowne kwiaty nieprzerwanie przez kilka miesięcy. Pośród nich możemy wymienić zarówno gatunki na miejsca słoneczne, jak i te idealne do cienia. Takie, które tworzą okazałe, bujne kępy oraz te o zdecydowanie mniejszych rozmiarach. Dobierając do nich długo kwitnące krzewy czy trawy ozdobne, możemy założyć naprawdę zachwycającą rabatę.

Jeżówki – najpiękniejsze kwiaty wieloletnie!

To naprawdę piękne byliny, które naszym zdaniem, najbardziej zachwycają kiedy rosną w grupie. Dlatego też zalecamy sadzenie po kilka/kilkanaście sztuk z odmiany. Niewątpliwie pasują niemal do każdego ogrodu. Szczególnie jednak komponują się z klimatem ogrodów wiejskich, rustykalnych, angielskich, naturalistycznych i nowoczesnych. Jeżówki z powodzeniem można sadzić na rabatach bylinowych wraz z innymi gatunkami. Doskonale łącza się z miskantami np. Herman Mussel ,turzycami np. Milk Chocolate czy rozplenicami np. Hameln i Read Head. Ich niezwykła uroda sprawia, że nadają się również na kwiat cięty.

Jeżówka Secret Affair Echinacea Sadzonki

Najciekawsze odmiany Jeżówek

My nie możemy przejść obojętnie obok jeżówki purpurowej Butterfly Kisses ! Ta odmiana posiada sztywne pędy, sięgające około 40 cm wysokości. To jednak koszyczki kwiatowe z delikatnie opadającymi różowo-purpurowymi kwiatami zachwycają nas najbardziej. I to aż od lipca do września!

Do naszych ulubieńców należy również Flamingo. To naprawdę wyjątkowa odmiana o niezwykle ciekawych, dwubarwnych kwiatach w odcieniu pomarańczowo-kremowym. Bylina osiąga aż 60 cm wysokości i tworzy gęste kępy zielonych liści. Od czerwca do września jej sztywne pędy zdobią wspomniane, urzekające koszyczki kwiatowe. Mocno wyróżnia się na rabatach, pięknie prezentuje w ogrodach naturalistycznych. Sadzona razem z innymi jeżówkami tworzy wspaniały efekt kolorystyczny. Równie pięknie komponuje się z rudbekiami, przetacznikami i złocieniami.

Kolejna odmiana wabi nie tylko cudownymi, bladoróżowymi kwiatami, ale także pięknym zapachem. Za jeżówką Pink Double Delight przepadają więc również motyle, pszczoły i inne owady. Odmiana ta charakteryzuje się obfitym i długim kwitnieniem – od lipca do września. Przepiękna odmiana rabatowa, sadzona także na niskie żywopłoty. Tworzy niepowtarzalne, barwne kompozycje z trawami ozdobnymi np. miskantami czy rozplenicą.

Jeżówki Pink Double Delight

Lemon Drop to niezwykle urodziwa odmiana, która swą lekkością i kolorem rozświetli każdy ogród. Cały swój urok bylina ujawnia w momencie kwitnienia, czyli od lipca aż do października. Przepiękne cytrynowe kwiaty idealnie kontrastują z ciemnozielonym ulistnieniem. W miarę przekwitania intensywna, kanarkowa barwa płatków przechodzi w łagodniejsze odcienie i staje się pastelowa, kremowo-żółta. Pamiętajcie, że Lemon drop można także uprawiać na kwiat cięty. Kwiaty będą przez długi czas cieszyć oko również w wazonie.

Na sam koniec nasz największy ulubieniec. Jeżówka Cheyenne Spirit to naprawdę niezwykła i przepiękna odmiana, której fenomen polega na tym, że wytwarza w tym samym czasie kwiaty o różnej barwie. Dlatego też chętnie polecamy ją do małych ogrodów ponieważ zajmuje niewiele miejsca a my możemy się cieszyć różnymi kolorami kwiatów.

Rozchodniki wieloletnie kwiaty do ogrodu

My je uwielbiamy! Powstanie nowych odmian o różnorodnym, interesującym ubarwieniu sprawiło, że byliny te stały się bardziej uniwersalne, a co za tym idzie – zyskały na popularności. Zdecydowanie są rośliny długo kwitnące.

Przyjęło się, żeby rozchodniki okazałe nazywać kapustami – ze względu na ich spore rozety niebiesko-zielonych lub bordowych liści. Byliny te charakteryzują się szczególnie długim okresem kwitnienia zaczyna się latem i trwa aż do końca sezonu. W lecie pąki kwiatowe prezentują różowy, różowo-czerwony lub jasnofioletowy kolor, a późną jesienią robią się brązowe. Rozchodniki szybko budzą się po zimie i już na początku sezonu tworzą piękną, zwarta kulkę. Dzięki temu już przed kwitnieniem są niezwykłą ozdoba ogrodu. Naszym zdaniem do tych z najciekawszym ubarwieniem należą: Rozchodnik Cherry Truffle oraz Rozchodnik Birthday Party. Godna uwagi jest również odmiana Herbstfreude.

Rozchodnik Thunderhead Sedum

Inne kwiaty długo kwitnące

Warto również zwrócić uwagę na dzielżany, które już od czerwca zdobią ogrody pięknymi, kolorowymi kwiatami. W Polsce największą popularnością cieszą się dzielżany jesienne i ogrodowe.
Dostępne są odmiany o kwiatach języczkowych żółtych, żółtych z brunatnymi lub pomarańczowymi smugami oraz czerwono-brunatnych. Kwiaty pojawiają się na pędach latem, ale rośliny często powtarzają kwitnienie jesienią. Do naszych ulubionych zdecydowanie zaliczają się dzielżany jesienne.
Fuego – o pięknych, ognistych barwach, który kwitnie od czerwca do września, kompaktowa odmiana
Siesta z ciemnoczerwonymi kwiatami, kwitnąca od czerwca do września oraz idealny na słoneczne stanowiska dzielżan Bandera.

Kolej na rudbekie!

To łatwe w uprawie byliny , które kwitną już od połowy lata, aż do pierwszych przymrozków. Ich słoneczne, intensywnie żółte kwiaty rozświetlą każdą kompozycję! Warto napomknąć, że rośliny te idealnie nadają się także do wazonu ponieważ długo zachowują świeżość w wodzie. Przyjrzycie się rudbekii Little Henry – nietuzinkowe i niepowtarzalne kwiaty o wąskich żółtych płatki i brązowo – czerwonym środeku. Nasze serca podbił już przy pierwszym spojrzeniu. To idealny wybór na słoneczne rabaty. Little Henry doskonale komponuje się z jeżówkami i innymi bylinami, zwłaszcza o fioletowych i niebieskich kwiatach. Nasz drugi ulubieniec to rudbekia Forever Gold.
Charakteryzuje ją kompaktowy pokrój – kwiaty Rudbekii Forever Gold kwitną na jednym poziomie – nadaje jej to niebanalnego wyglądu i czyni jeszcze bardziej atrakcyjną.

Nie sposób pominąć Stella de Oro

…to karłowata odmiana popularnego liliowca, która charakteryzuje się bardzo długim kwitnieniem – od czerwca do października wytwarza przepiękne, złociste, gęste kwiatostany. Tworzy niskie, ale zwarte kępy długich, wąskich liści, ponad które wyrastają kielichowate kwiaty. Bezsprzecznie jest najdłużej kwitnącym liliowcem na świecie, a podczas jednego sezonu dorosła karpa potrafi wydać nawet 500 kwiatów! Naszym zdaniem najlepiej prezentuje się posadzony wzdłuż ścieżek oraz w pobliżu zbiorników wodnych. Stella de Oro i trawy ozdobne to idealny duet warto posadzić tę bylinę z rozplenicami.

Krwawnik Paprika Achillea millefolium

Ważny punkt na liście długo kwitnących bylin to także krwawnik Apple Blossom. Pierwsze jasno-różowe, miododajne kwiaty pojawiają się już z początkiem lata. Przyciągają motyle, pszczoły i inne owady. Krwawnik kwitnie długo i obficie – od czerwca, aż do września. Do naszych ulubionych kompozycji należy połączenie krwawnika i traw ozdobnych oraz krwawnika z różami. Roślina idealnie wygląda w reprezentacyjnych miejscach ogrodu, ale sprawdzi się również na rabatach czy w pojemnikach.

Trawy ozdobne to również kwiaty wieloletnie!

Do najpopularniejszych należy rozplenica Hameln, to trawa ozdobna która charakteryzuje się nie tylko niższą i bardziej zwartą sylwetką, ale przede wszystkim wcześniejszym i bardzo obfitym kwitnieniem. Nic więc dziwnego, że jest tak chętnie wybierana przez ogrodników. Trawa ta prezentuje półkolisty pokrój i tworzy zwartą kępę przewieszających się wąskich liści. Niewątpliwie jednak, jej największą ozdobą są kwiatostany – miękkie puszyste kłosy, które możemy podziwiać od końca lipca aż do października. Początkowo są jasnozielone, a następnie beżowe, jasnobrązowe.

Kwiaty długo kwitnące

Na szczególne zainteresowanie zasługuje rozplenica japońska Red Head. Nazywana jest także piórkówką, ponieważ tworzy spore, rozłożyste kępy, mocno przewieszających się liści. Podczas kwitnienia osiąga nawet 120 cm wysokości. Pierwsze kwiatostany pojawiają się w połowie sierpnia i są dekoracyjne nawet zimą. Te wpadające w tonację czerwieni puszyste kłosy, w miarę przekwitania nabierają głębokich, czarnych odcieni.

Rozplenica Red Head
Pennisetum alopecuroides Red Head Rozplenica japońska

Jednym z naszych ulubionych połączeń jest jej posadzenie przed hortensjami bukietowymi. Efektownie wygląda również w towarzystwie rozchodników. Z pewnością znajdzie zastosowanie w niemal każdym ogrodzie.

Kolejna, naszym zdaniem, szczególnie warta uwagi trawa ozdobna to rozplenica japońska Lady U. Przede wszystkim warto podkreślić, że jest to Polska odmiana. Podczas kwitnienia osiąga 120cm wysokości. Podobnie jak poprzedniczka, tworzy gęste kępy przewieszających się liści. Uwagę przyciągają jej niesamowite kwiatostany – są beżowo- fioletowe z wyraźnym, srebrzystym akcentem. Gwarantujemy, że nie ma piękniejszego widoku niż jesienna rosa osiadająca na Lady U!

Tagi: