Zobacz co u nas rośnie

Rozchodniki

Rozchodniki to wieloletnie byliny które należą do wybitnie odpornych roślin. Uwielbiają rosnąć w pełnym słońcu oraz w ubogiej piaszczystej glebie.
Kolory liści mogą być klasycznie zielone jak u odmiany Herbstfreude a nawet fioletowe jak rozchodnik Purple Emperor. Duże kwiatostany w kolorze białym, różowym, czerwonym aż do purpurowego. Zakwitają zwykle w sierpniu, ale co najważniejsze rozchodniki to byliny które są dekoracyjne przez cały sezon. Gdyż  już w marcu budzą się po zimie. Kwiaty rozchodników nie tylko przyciągają ludzkie spojrzenie, ale również wabią owady zapylające, pszczoły oraz motyle.

Sadzonki rozchodników produkujemy w doniczkach 1L, nasze sadzonki są duże oraz dobrze ukorzenione. Sadzonki możesz sadzić od marca aż do końca października.

  

Stanowisko

Uprawa Rozchodników

Są to niezwykle odporne rośliny a ich uprawa i pielęgnacja jest banalnie prosta. Dzięki tym cechom są idealne dla początkujących ogrodników oraz dla osób które nie mają czasu na dbanie o ogród. Potrzebują suchej przepuszczalnej gleby oraz pełnego słońca. Rosną tam gdzie inne rośliny nie wytrzymują ciężkich warunków.

Sadzonki najlepiej sadzić w odstępie co 50 cm. Taki rozstaw sadzenia jest optymalny w przypadku wszystkich odmian rozchodników.   W pierwszym roku uprawy mogą wymagać regularnego podlewania, natomiast w kolejnych latach z podlewania można całkowicie zrezygnować. Rośliny które są wybitnie odporne na suszę doskonale rosną w bardzo ubogich i przepuszczalnych glebach. Rozchodniki nie lubią rosnąć w ciężkich, gliniastych gruntach. W takich miejscach zauważalnie słabiej przyrastają. Nie korzystnie wpływa na nie także nadmierne podlewanie. Jeśli podlewasz rośliny zawsze kieruj strumień wody jak najbliżej podłoża. Podlewanie całych roślin może powodować choroby grzybowe. Rozchodników nie należy nawozić gdyż może to spowodować pokładanie się roślin oraz brzydki pokrój.

Zdecydowanie najlepszym stanowiskiem do sadzenia rozchodników jest pełne słońce. Dlatego tak świetnie rosną przy ścianach budynków, w takich miejscach temperatury są jeszcze wyższe niż na otwartych przestrzeniach. Ponadto pełne nasłonecznienie wpływa na wybarwienie się odmian o ciemniejszych liściach. Musisz wiedzieć iż np Rozchodnik Thunderhead będzie miał zdecydowanie inny odcień liści gdy rośnie w pełnym słońcu niż gdyby rósł w półcieniu. Ilość słońca definiuje wygląd tej odmiany, rośliny na słonecznym stanowisku mają fioletowe liście a te które rosną w większej ilości cienia bardziej zielony. Tak samo na nasłonecznienie reaguje sedum Matrona. Tylko w słońcu osiągnie pożądany ciemny kolor liści.

W półcieniu będą dobrze rosły odmiany rozchodników o zielonych liściach takich jak sedum Brillant i sedum Herbstfreude.

Kiedy przycinać rozchodniki?

Odpowiednim terminem przycinania zeszłorocznych pędów jest marzec. W przypadku tych bylin cięcie jest bardzo proste, ponieważ wyraźnie widać zaschniętą część nadziemną roślin. Rośliny bardzo szybko wybudzają się po zimie, już wtedy widać zielone młode wierzchołki roślin które zaczynają wychodzić z ziemi. Nie powinno się przycinać rozchodników na zimę gdyż nadziemna część rośliny jest jej ochroną, ponadto zaschnięte pędy rozchodników wyglądają atrakcyjnie także zimą.

Odmładzanie rozchodników

W przypadku bylin czasami może okazać się konieczne odmłodzenie ich, dotyczy to głównie roślin, które rosną w jednym miejscu przez wiele lat. Jak rozpoznać iż dana roślina wymaga takiego zabiegu? Roślina zaczyna ogałacać się od środka, w centralnym punkcie kępy widać puste miejsca. Wtedy na wiosnę należy wykopać roślinę podzielić ją i posadzić ponownie.

Rozchodniki w ogrodzie

Zastanawiasz się gdzie można posadzić rozchodniki? Podpowiadamy, że są to rośliny o szerokim zastosowaniu. Z pewnością rozchodniki doskonale będą wyglądać wśród zwiewnych traw ozdobnych. Wyglądają spektakularnie zwłaszcza z odmianami które wytwarzają kłosy. Nie ma piękniejszego zestawienia niż rozchodniki z rozplenicą Hameln. Z trawami najlepiej łączyć rozchodniki okazałe, które mają strzelisty, pionowy pokrój i przepięknie kwitną, termin kwitnienia przypada zazwyczaj od sierpnia do września.

Przede wszystkim warto posadzić rozchodniki wśród innych wieloletnich bylin. Wybieraj gatunki o zbliżonym terminie kwitnienia. Kwiaty rozchodników przyciągają motyle i pszczoły więc nie może ich zabraknąć w ogrodach przyjaznym dzikiej przyrodzie. Rojniki i rozchodniki to kolejny udany duet, zwłaszcza gdy sadzisz te rośliny na skalniaku. Polecany do takich aranżacji jest rozchodnik biały oraz rozchodnik naskalny,  osiągają niewielkie rozmiary i nie przytłoczą niskich rojników,

Całkowicie mrozodporny rozchodnik polecany jest są do sadzenia w pojemnikach. Możesz cieszyć się tymi kwiatami na balkonie i tarasie! Z naszego doświadczenia wiemy iż nie wymagają dodatkowego okrycia nawet rosnąc w tak mało sprzyjających warunkach!

Rozchodnik rozrasta się w formie kępy, corocznie największy przyrost zauważalny jest po zimie. Większość odmian osiąga kępę o średnicy do  50 cm szerokości.

Najpiękniejsze rozchodniki

Jakie odmiany wybrać do ogrodu, które są najbardziej atrakcyjne? Jest to nurtujące pytanie zwłaszcza dla ogrodników którzy do tej pory nie uprawiali rozchodników w swoim ogrodzie. Poniżej przedstawiamy nasz subiektywny ranking najpiękniejszych odmian. Oprócz prowadzenia szkółki naszym zamiłowaniem jest tworzenie pięknych kompozycji ogrodowych. Z całym przekonaniem jesteśmy w stanie stwierdzić, że wybrane przez nas odmiany to faktycznie te najpiękniejsze!

Rozchodnik okazały Brillant – wspaniały wzniesiony pokrój, oraz cudowny różowy kolor. Odmiana, która polecana jest do łączenia z trawami ozdobnymi, świetnie rośnie nawet w półcieniu.

Rozchodnik Stardust – śnieżnobiałe kwiatostany, które nieczęsto występują w gatunku sedum więc tym bardziej zasługują na docenienie. Ma podobny pokrój do rozchodnika Brillant więc także sprawdzi się gdy szukasz wyżej odmiany do łączenia z trawami ozdobnymi.

Rozchodnik Matrona – wysoka odmiana o grubych, mięsistych liściach. Niezastąpiona do naturalizowanych ogrodów prerii. Wygląda doskonale posadzona z innymi bylinami oraz trawami.

Rozchodnik Herbstfreude – jest to najbardziej odporna odmiana o dużej witalności oraz sile wzrostu. Wygląda przepięknie już wiosną, tworzy przepiękne okrągłe kopczyki. Purpurowe kwiatostany pojawiają się w sierpniu i wrześniu. Łatwy w uprawie polecany do uprawy w pojemnikach, powraca corocznie i nie wymaga okrycia przed mrozem.