Zobacz co u nas rośnie

Rozplenica japońska

Rozplenica japońska zachwyca puszystymi kwiatostanami które dynamicznie pojawiają się pod koniec lata. Szybko rośnie, przyrastając w kępie, nie puszcza rozłogów. W Polskim klimacie jest rośliną w pełni mrozoodporną i nie wymaga okrywani na zimę. Największą zaletą tej trawy jest bardzo łatwa i niekłopotliwa uprawa. Już w pierwszym sezonie od posadzenia efekty potrafią mile zaskoczyć. Pomimo intensywnego wzrostu nie jest rośliną ekspansywną.

Jesteśmy producentem roślin, więc wszystkie sadzonki rozplenic zostały wyprodukowane w naszej szkółce. Więc jesteśmy w stanie zagwarantować najwyższą jakość w przystępnej cenie.

Jesienią poranna rosa otula kłosy tworząc przy tym magiczny klimat w ogrodzie. Trzeba przyznać, że ich urok nie ma w sobie równych. Nawet zimą ich zalety dekoracyjne nie słabną. Pokryte szronem, połyskując w zimowym słońcu wyglądają genialnie.

  

Stanowisko

Rozplenica japońska – Pochodzenie

Rodzaj Pennisetum obejmuje około 80 gatunków ( jednorocznych i wieloletnich traw) a łacińska nazwa Pennisetum oznacza „Pióro” odnosząc się do kłosowatych puszystych kwiatów. Dlatego też rozplenica jest często potocznie określana jako „Piórkówka” Naturalne występuje na terenach w których rośnie na słonecznych równinach to Chiny, Australia, Japonia i Korea. Do Europy trafiła w połowie XX wieku zyskując popularność dzięki dużym walorom dekoracyjnym oraz odporności na mróz. Od tamtej pory powstało również wiele nowych odmian.

Trawa ozdobna rozplenica – Odmiany

Większość odmian rosnąc tworzy zwartą półkule. Łukowato wygięte liście w zależności od odmiany mogą być przewieszające się bądź wzniesione. Chociaż dominującym kolorem liści jest odcień zieleni to występują również odmiany o wyjątkowej barwie od złota rozplenica Hameln Gold aż do purpury rozplenica Rubrum. Ta sama różnorodność tyczy się także jeżeli chodzi o wysokość. Najmniejsze karłowe odmiany rozplenic osiągają zaledwie 40 cm wysokości a najwyższe podczas kwitnienia nawet powyżej 150cm.

Rozplenice wyróżniają się przede wszystkim atrakcyjnym kwitnieniem w postaci puszystych kłosów. Posiadają kwiatostany o różnych kształtach i kolorach. Kłosy wizualnie przypominają małe szczotki do butelek. Kwitnienie zazwyczaj rozpoczyna się w drugiej połowie lata. Niektóre odmiany zaczynają kwitnąć już pod koniec lipca ale są też takie kwitnące od września. Oczywiście termin kwitnienia zależny jest także od strefy klimatycznej w której znajduje się ogród oraz od stanowiska na którym rośnie Pennisetum. Trawy ozdobne rozplenice dekoracyjnie wyglądają także zimą ponieważ kwiaty nie rozpadają się i cieszą oko nawet zimą.

Obecnie jest dostępnych na rynku wiele odmian dzięki czemu można dopasować rozplenice niemal do każdego ogrodu. Poniżej przedstawiamy charakterystykę odmian dostępnych w naszym sklepie

 • Rozplenica japońska Hamelnjest niewątpliwe jedną z najbardziej rozpoznawalnych a zarazem uniwersalnych odmian. Swoją popularność zyskała dzięki jasnozielonym kłosom które pojawiają się dosyć wcześnie bo już w lipcu. W późniejszej fazie kwitnienia przybierają bardziej słomkowo-brązowy odcień. Świetnie prezentuje się w masowych nasadzeniach gdyż ma bardzo zwarty, równy pokrój i eleganckie wąskie liście. W czasie kwitnienia osiąga wysokość około 70 cm i oraz podobną szerokość.

 

 • Rozplenica japońska Black Beauty –  o typowo fontanowym pokroju i posiada piękny ciemnozielony kolor liści. Dorasta do około 100cm wysokości, jest to duża odmiana ponieważ w pełni zadomowiona może osiągnąć dosyć duże rozmiary nawet do 100 cm średnicy. Kwiaty pojawiają się końcem sierpnia i ukazują doskonałe czarne piękno. Idealna odmiana dla miłośników ciemnych kłosów

 

 • Rozplenica japońska Red Head – wysoka odmiana osiągająca podczas kwitnienia nawet 150cm wysokości. Produkuje ciemne kłosy które w słońcu przybierają purpurowy odcień. Efektowne duże i puszyste kwiaty pojawiają się w sierpniu. Jest bardzo podobna do odmiany Black Beauty

 

 • Rozplenica japońska Lady U Jest Polską odmianą, osiąga duże rozmiary ponieważ w sprzyjających warunkach może mieć nawet 160cm wysokości i osiągnąć średnie do 100 cm. Wyróżnia się długimi jasnymi kłosami które przypominają kwiatostany odmiany Cassian.

 

 • Rozplenica Little Buny – to karzełek wśród pozostałych odmian. Kwitnienie podobnie jak u rozplenicy Hameln rozpoczyna już w lipcu. Posiada niewielkie i puszyste kłosy w jasnym kolorze beżu ( kwiaty są krótsze niż u odmiany Hameln)  Dorasta do 40/50cm wysokości, osiągając podobną średnicę.

 

 • Rozplenica Rubrum – niesamowicie dekoracyjna trawa która tworzy zwarte kępy i oferuje purpurowo-fioletowe liście przez cały sezon. Bordowo- różowe kwiaty o charakterystycznym łukowatym wygięciu. Zalicza się do najbardziej dekoracyjnych traw ozdobnych. W czasie kwitnienia wygląda zjawiskowo! W sprzyjających warunkach może dorastać nawet do 150cm.
 • Rozplenica japońska  Moudry zakwita najpóźniej spośród wyżej wymienionych odmian, kwitnienie rozpoczyna zazwyczaj dopiero we wrześniu. Przyciąga wzrok również szerokimi przewieszającymi się liśćmi które układają się w idealny fontannowy kopiec. Dorasta do wysokości 100 cm i średnicy 80-100cm.

 

 • Rozplenica japońska Hameln Gold – wyróżnia się złotym ulistnieniem, najefektowniej wygląda rosnąc w pełnym słońcu ponieważ na takim stanowisku liście są najlepiej wybarwione. Jest nieco mniejsza  niż Rozplenica Hameln. Kwiatostany są również wybarwione w żółtych tonacjach.

 

 • Rozplenica Burgundy Bunny – wieloletnia odmiana o czerwonych i purpurowych liściach. Kwiatostany są w klasycznej barwie tak jak u jej siostry Rozplenicy Little Bunny. Osiąga wysokość do 50 cm i podobną średnice.

 

 • Rozplenica National Arboretum – odmiana o średnim wzroście będzie miała około 80 cm wysokości. Kłosy są dość duże i mają ciemno – brunatną barwę. Zaczyna kwitnienie końcem lipca.

 

 • Rozplenica japońska Magic –  fantastyczna trawa fontannowa, która z pewnością doda uroku i charakteru w ogrodzie. Kwiaty pojawiają się pod koniec lipca, jaskrawozielone  z srebrzysto brunatnymi kwiecistymi pióropuszami, roślina osiąga wysokość do 120cm.

Rozplenice japońskie – trawy na balkon

Wiele odmian rozplenicy japońskiej z powodzeniem może być uprawiana w donicach. Najefektowniej prezentują się odmiany rozplenicy Rubrum oraz Vertigo. Ich atutem jest bardzo szybki wzrost. Więc w krótkim czasie stworzą okazałą kompozycje. Dobrym towarzystwem będą dla nich jednoroczne byliny oraz inne gatunki traw. Przyozdabiając tarasy, balkony a nawet altanki trawy ozdobne w donicach będą ciekawym i niebanalnym akcentem.

Jeżeli chcesz ustawić trawy na tarasie i masz więcej miejsca nie musisz się specjalnie ograniczać z doborem odmian. Na niewielkich przestrzeniach do sadzenia można wykorzystać mniejsze odmiany rozplenic: Rozplenica Hameln, Rozplenica Little Buny, Rozplenica Hameln Gold.

Najczęstsze problemy w uprawie rozplenicy japońskiej

Chociaż rozplenice uznawane są za jedne z najmniej kłopotliwych roślin w uprawie to niekiedy i w ich przypadku pojawiają się problemy. Odpowiemy na najczęściej zadawane.

Dlaczego rozplenica nie kwitnie? Powodem braku kwitnienia może być niedobór wody ma to miejsce zwłaszcza w bardzo suchym roku. Jeżeli rozplenica nie jest dodatkowo zasilana wodą może znacznie zmniejszyć ilość wytwarzanych kwiatów a w skrajnych przypadkach w ogóle nie zakwitnąć. Kolejnym powodem może być nieodpowiednie stanowisku. Zbyt mała ilość słońca często skutkuje późnym kwitnieniem bądź jego brakiem. Niektóre odmiany charakteryzują się późnym kwitnieniem i czasami po prostu w naszym klimacie nie zdążą wytworzyć kwiatostanów przed nadejściem zimy.

Rozplenica japońska żółknie – Żółknięcie i przebarwianie liście jest naturalnym procesem jesienią. Jeżeli natomiast żółknięcie i usychanie liści występuje wiosną albo latem jest to związane z niedoborem wody. Ilość wody którą dostarczasz roślinie jest zbyt mała więc objawia się to żółknięciem i zasychaniem liśći. Regularne podlewanie jest szczególnie ważne dla nowo posadzonych roślin.

Rozplenica japońska wymagania

Niewiele jest tak łatwych w uprawie a zarazem efektownych roślin. Wymagania tej grupy roślin są niewielkie i głownie sprowadzają się do regularnego podlewania. Zwłaszcza świeżo posadzonych roślin. W późniejszych latach uprawy regularne podlewanie nie jest konieczne chyba, że występują suszę a nam zależy na obfitym kwitnieniu rozplenic. Wtedy podlewanie roślin jest jak najbardziej wskazane.

Rozplenica japońska rozstawa sadzenia – Przed posadzeniem sadzonek nie tylko wystarczy zapoznać się z wymaganiami danego gatunku, ale trzeba również przeczytać w jakich odstępach należy sadzić daną roślinę. Jak gęsto sadzić rozplenice japońską? W zależności od preferencji i odmiany najlepiej sadzić w odstępie od 50cm do 100cm. Pennisetum Little Buny co 50cm, Rozplenica Japońska Hameln co 50-70cm, Pennisetum Red Head co 70-100cm.

stanowisko dla rozplenicy – preferują stanowiska o pełnym nasłonecznieniu, w takich miejscach kwitnienie jest najbardziej obfite. Mogą też rosnąć w niewielkim zacienieniu, ale należy mieć na uwadze iż kwitnienie nie będzie tak efektowne niż te w pełnym słońcu

Rozplenica japońska zimowanie

Podobnie jak większość traw ozdobnych uprawianych na terenie Polski, rozplenice japońskie bardzo dobrze zimują. Klimat na przestrzeni lat znacznie się ocieplił i dodatkowe okrywanie pennisetum nie jest specjalnie potrzebne. Oczywiście nie wszystkie odmiany mogą być uprawiane w gruncie bez obaw i traktowane jako rośliny wieloletnie. Rozplenica rubrum oraz Rozplenica Vertigo pomimo iż są wieloletnie to w naszym klimacie należy potraktować je raczej jako rośliny jednego sezonu. Można pokusić się o przechowanie ich w cieplejszym garażu bądź piwnicy, ale trzeba liczyć się z tym że nie zawsze taki zabieg będzie skutkował sukcesem.

Wiązanie traw nie jest konieczne, z powodu ocieplenia klimatu rozplenice zimują bez tego zabiegu. Odchodzi się więc od wiązania traw w chochoły, wiązanie ma obecnie charakter czysto dekoracyjny. Bowiem uporządkowane wiązeniem wyglądają bardzo schludnie w ogrodzie. Jest to też ułatwienie przy wiosennym cięciu.

Przycinanie rozplenicy japońskiej – jest to najważniejszy zabieg pielęgnacyjny w uprawie rozplenicy. Cięcie należy wykonać corocznie, najlepiej w marcu, przed wznowieniem wegetacji. Zanim roślina zacznie wypuszczać świeże pędy. Ścinamy wszystkie zeszłoroczne części rośliny. Wysokość cięcia powinna wynosić około 20 cm od ziemi. Dużo łatwiej, poręczniej i szybciej tnie się rośliny które były jesienią związane.

Nawożenie rozplenicy japońskiej – zasilanie traw ozdobnych nie jest konieczne i niezbędne w uprawie tych roślin. Jeśli posiadasz ogród w którym ziemia jest żyzna. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku uprawy w przeciętnej i słabej ziemi. Dla lepszych i szybszych efektów rozplenice można corocznie nawozić na wiosnę ( marzec/kwiecień) później ten zabieg można powtórzyć przed kwitnieniem aby pobudzić roślinę do wytwarzania większej ilości kwiatów. Nawozić można kompostem, obornikiem granulowanym bądź innym nawozem organicznym.

Świeżo posadzone do gruntu rośliny nie wymgają nawożenia, zasilanie roślin najlepiej zaplanować na przyszły sezon. Ponadto rośliny które wysyłamy do klientów były regularnie nawożone w trakcie produkcji, dlatego też nawożenie po posadzeniu jest zbędne.

Rozplenica japońska kiedy sadzić?

Sadzonki traw ozdobnych które prowadzone są w doniczkach można sadzić do gruntu niemalże przez cały rok. Póki ziemia nie jest zamarznięta czyli zazwyczaj od marca (oczywiście po ustaniu mrozów) aż do listopada. Nasza szkółka traw ozdobnych produkuje wyłącznie rośliny w doniczkach ponieważ jest to gwarancją całkowitego przyjęcia się roślin w ogrodach klientów. Trawy ozdobne z gołym korzeniem najlepiej sadzić na jesieni.

rozplenica japońska sadzonki

Sadzonki rozplenic z naszej szkółki

Z czym łączyć Rozplenice japońska?

Podobnie jak inne trawy, rozplenica  znajdzie szerokie zastosowanie w każdym ogrodzie. W niewielkich ogrodach rozplenica japońska sprawdzi się posadzona pojedynczo Do takich nasadzeń warto wykorzystać duże sadzonki większyh odmian piórkówki jak np Pennisetum Red Head.

Nowoczesne i minimalistyczne interpretacje ogrodów gdzie sadzi się po kilka a nawet kilkadziesiąt sztuk tej samej odmiany. Będą świetnym miejscem dla pennisetum. Jednorodne nasadzenia można urozmaicić o cebule kwiatowe które będą tworzyć wizualne zainteresowanie w okresie wiosennym kiedy to trawy ozdobne dopiero budzą się po zimie. Jednym z najlepszych połączeń jest posadzenie rozplenic razem z werbeną patagońską. Posiadasz szpaler z rozplenicy japońskiej i zastanawiasz się co przed nimi posadzić? Najlepiej przed rozplenicami wyglądają niższe byliny np rozchodniki okazałe, niskie trawy ozdobne np turzyce i sesleria jesienna.

Ogrody z trawą ozdobną pennisetum przykuwają wzrok nie tylko latem i jesienią, ale też w zimowych miesiącach są niebywałą ozdobą. Kłosy rozplenicy zachowują pokrój aż do wiosennego cięcia. Wpływ na tak dużą popularność pennisetum na pewno miało to, że idealnie harmonizuje z większością bylin ogrodowych. Kwitnące w sierpniu pierzaste kłosy dobrze łączą się z rozchodnikami okazałymi, jeżówkami i innymi bylinami późnego lata. Dodając całej kompozycji świeżego lekkiego spojrzenia. Będą też doskonałym dodatkiem przy oczku wodnym.

Choroby i szkodniki

Trawy ogrodowe są bardzo rzadko atakowane przez szkodniki i choroby. W przypadku rozplenic japońskich nie obserwuje się aby były atakowane przez patogeny, są to bardzo odporne rośliny. Nawet w wilgotniejszych ogrodach w których zagrożeniem mogą być ślimaki to raczej nie wykazują one zainteresowania tymi roślinami.

Która rozplenica jest najładniejsza?

Jeżeli jeszcze nie masz rozplenicy w swoim ogrodzie i nurtuje Cię pytanie która odmiana jest najładniejsza, podpowiadamy. Chociaż opinie dotyczące atrakcyjności danej odmiany są często subiektywne i zależne zwyczajnie od gustu. To na podstawie naszego doświadczenia i opinii klientów wyszczególniliśmy 3 najbardziej efektowne odmiany różniące się wysokością , kolorem kwiatów i wyglądem liści. Niewątpliwie najpiękniejsze są Rozplenica Black Beauty, Rozplenica Cassian i Rozplenica Hameln.

 

 

Rozplenica japońska hameln

Rozplenica japońska hameln