trawy ozdobne

Z czym łączyć trawy ozdobne?

Trawy ozdobne – zalety i właściwości Trawy ozdobne – z sezonu na sezon ich popularność rośnie. Ani trochę nas to nie dziwi! Bezsprzecznie są bardzo efektowne, ich wybór jest ogromny, a sama pielęgnacja nie wymaga zbyt wiele naszejuwagi. Ponadto walory dekoracyjne traw ozdobnych dają nam nieograniczone możliwości aranżacji ikompozycji. Trawy ozdobne wysokie, trawy ozdobne niskie, […]

Trawy ozdobne – zalety i właściwości

Trawy ozdobne – z sezonu na sezon ich popularność rośnie. Ani trochę nas to nie dziwi! Bezsprzecznie są bardzo efektowne, ich wybór jest ogromny, a sama pielęgnacja nie wymaga zbyt wiele naszejuwagi. Ponadto walory dekoracyjne traw ozdobnych dają nam nieograniczone możliwości aranżacji ikompozycji. Trawy ozdobne wysokie, trawy ozdobne niskie, zachwycające mnogością barw, lekkością,zwiewnym charakterem… Idealnie nadają się do każdego rodzaju ogrodu, a posadzone wpojemnikach równie pięknie przyozdobią balkony i tarasy. Każdy chce zachwycać się nimi w swojejprzestrzeni. Tylko z czym łączyć trawy ozdobne, aby w pełni wydobyć ich urok? Jakie kompozycje ztrawami ozdobnymi warto sadzić? Jak pielęgnować trawy ozdobne, żeby cieszyć się nimi przez wielesezonów? Dziś odpowiemy na wszystkie pytania!

Zanim odpowiemy sobie na pytanie z czym komponować trawy ozdobne, warto dowiedzieć siędlaczego rośliny te tak bardzo zyskały na popularności? Odpowiedź jest prosta – mają naprawdę wiele zalet.Po pierwsze, nie sposób nie wspomnieć o ich wyjątkowych walorach dekoracyjnych.

Trawy ozdobnewprowadzają do ogrodu element surowej natury i dynamikę, a przede wszystkim dodają lekkości, a zarazem charakteru.
Po drugie, mnogość gatunków traw sprawia, że doskonale komponują się z niemal z każdą
roślinnością. Mając to na uwadze, nieciężko stwierdzić, że pasują do każdego rodzaju ogrodu.
Po trzecie, trawy ozdobne nie są nazbyt absorbujące i nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy odpowiednio zadbać o stanowisko, zabezpieczenie niektórych gatunków na zimę i przycinanie – nie wymagają więcej naszej uwagi.
Po czwarte, większość gatunków traw ozdobnych rośnie dosyć szybko, dlatego w krótkim czasie jesteśmy w stanie osiągnąć spektakularne efekty.
Po piąte, przy trawach ozdobnych zazwyczaj nie trzeba stosować środków grzybobójczych i owadobójczych ponieważ to wyjątkowo odporne rośliny. Dlatego to doskonała propozycja nawet dla początkujących ogrodników.

Trawy ozdobne – sadzenie i pielęgnacja

Trawy ozdobne to rośliny wieloletnie. Jeśli więc posadzisz je w odpowiednim miejscu i zapewnisz im minimum opieki, z pewnością będą cieszyć Twoje oko zdecydowanie dłużej niż przez jeden sezon. Jakie stanowisko wybrać dla traw ozdobnych? Aby zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu należy zapoznać się z wymaganiami, jakie ma wybrana przez nas odmiana.

Wśród traw ozdobnych wyróżnić możemy zarówno gatunki, które preferują cień, jak i takie, które świetnie czują się na stanowisku słonecznym.
Jedynym zabiegiem około pielęgnacyjnym, jaki trzeba zapewnić trawom ozdobnym jest przycinanie. To jeszcze bardziej stymuluje ich intensywny wzrost i odpowiedni rozwój. Przycinać należy wszystkie gatunki traw, które zamierają na zimę. Trawy powinniśmy przycinać wiosną, kiedy rośliny nie wypuściły jeszcze młodych pędów. Cięcie wykonuje się nożycami lub sekatorem, dość nisko nad ziemią, aby w pełni usunąć suche źdźbła.

Trawy w ogrodzie – kompozycje

Jak już wspomnieliśmy, mnogość gatunków traw ozdobnych pozwala na łączenie ich niemal z każdą rośliną. Trawy mogą przepięknie urozmaicić kwiatowe rabaty, stanowić oryginalne tło dla roślin, ale i posadzenie kilku różnych traw ozdobnych razem daje niesamowite efekty. Niewątpliwie, rabata z traw potrafi zrobić ogromne wrażenie!
Bogactwo odmian zapewnia nam ogromny wybór – trawy niskie, wysokie, zielone, jednokolorowe, z bujnymi, puszystymi kwiatostanami, z lancetowatymi liśćmi… jak nie stworzyć z tego zachwycającej kompozycji?

Jednym z naszych ulubionych połączeń jest zestawienie miskanta Gracilimius i stipy Pony Tails. Rabaty z trawami ozdobnymi warto ciekawie urozmaicić. Do powyższej kompozycji z powodzeniem można dodać np. tuję kulisą Danica i hortensje bukietowe, np. odmiany Limelight. Całość wygląda naprawdę niesamowicie i jesteśmy przekonani, że wprawi w zachwyt nawet najbardziej wymagającego estetę.

Trawy w ogrodzie – z czym łączyć?

Z czym jeszcze można łączyć trawy ozdobne? Otóż trawy przepięknie komponują się z bylinami i roślinami, takimi jak:

  • Rozchodniki okazałe (warto je połączyć z rozplenicami i miskantami),
  • Jeżówki (np. z trzcinnikiem ostrokwiatowym, rozplenicą japońską czy Red Baron),
  • Brunery,
  • Szałwie,
  • Rudbekie (zwłaszcza z ostnicą cieniutką, rozplenicą, turzycą i prosem rózgowatym),
  • Krwawniki (pięknie wyglądają wśród zwiewnych traw, jak np. proso rózgowate, trzcinnik Overdam, czy rozplenica Hameln).

Bez wątpienia, jednym z naszych ulubionych połączeń jest także zestawienie traw z werbeną patagońską. Jej delikatny, wzniesiony pokrój idealnie harmonizuje z kwitnącymi trawami ozdobnymi, m.in. z rozplenicami, ostnicami, trzęślicami czy trzcinnikami. Chociaż równie wspaniale werbena wygląda w dużych, jednogatunkowych grupach na tle wysokich miskantów. Podsumowując, trawy ozdobne prezentują się doskonale z większością bylin, a przede wszystkim z
tymi, z którymi stworzą oryginalny, barwny kontrast. Takie połączenie wprowadzi do ogrodu nieco
charakteru i wyrafinowania.
Nie należy zapominać także o tym, że trawy ozdobne cudownie prezentują się w towarzystwie drzew
posadzone pod ich koronami, tworzą ciekawe tło i w wyjątkowy sposób podkreślają ich urok. Bez
wątpienia na wyróżnienie zasługują zwłaszcza drzewa ozdobne liściaste, jak śliwa Pissardii, śliwa
Umbraculifera, brzoza Doorenbos czy Catalpa. Ich zestawienie z miskantami i rozplenicami jest
doprawdy zachwycające!

Warto także pamiętać, że trawy ozdobne są bardzo dobrym towarzyszem dla roślin cebulowych. Sadzenie tulipanów oraz czosnków ozdobnych jest doskonałym rozwiązaniem! Zwłaszcza na rabatach, na których dominują gatunki traw, które dosyć późno kwitną po zimie. Dzięki takiej różnorodności rabata będzie ozdobna przez cały czas! Jak je sadzić i uprawiać, by mogły jak najdłużej cieszyć nasze oczy? Jeśli chcemy, by ogród już od pierwszych miesięcy roku mienił się przepięknymi
barwami kwitnących roślin cebulowych, ich cebulki musimy wsadzić do ziemi już pomiędzy
wrześniem, a październikiem. Wówczas zachwycających, kolorowe kwiatów na rabatach możemy oczekiwać już w marcu i kwietniu.

Wiosenne rośliny cebulowe, które zakwitną tak szybko to m.in. hiacynty, krokusy, narcyzy, tulipany czy zawilce. A gdy rośliny cebulowe przekwitną, trawy doskonale zapełnią puste miejsca na rabacie, zachowując jej dekoracyjny wydźwięk.

Kompozycje z traw ozdobnych

Ostatnio w ogrodnictwie coraz bardziej widoczny staje się trend na obsadzanie przestrzeni jednym gatunkiem. Cały ogród wygląda wtedy bardzo autentycznie, naturalnie, a przy tym harmonijnie i elegancko. Równie popularne staje się zestawienie różnych gatunków traw ozdobnych ze sobą. Są to rośliny tak dekoracyjne i tak bogate gatunkowo, że możliwości kompozycji są wręcz nieskończone! Trawiaste ogrody wyglądają przy tym lekko, zwiewnie, naturalnie i pięknie łączą się z naturą. Poza niezaprzeczalnymi warunkami dekoracyjnymi, takie ogrody są także wyjątkowo pożyteczne. Dają bowiem schronienie małym zwierzętom. Co więcej, trawy ozdobne szybko rosną, dzięki czemu w stosunkowo krótkim czasie można uzyskać przepiękne, wzniosłe kompozycje!

Rabata z trawami ozdobnymi

Często spotykaną kompozycją w ogrodach są piętrowe rabaty z trawami ozdobnymi. Pomożemy Wam stworzyć taką rabatę!
Na tyle naszej kompozycji najlepiej posadzić dość spore rośliny – świetnie sprawdzają się np. drzewa, tuje, hortensje bukietowe. Dodamy, że rośliny o białych i fioletowych kwiatach, przepięknie wyglądają w towarzystwie m.in. miskantów czy trzcinnika.
Na środek kompozycji wybierzcie jeżówki, kłosowce, kocimiętki, trytomę, rudbekie lub krwawnik pospolity.
Z kolei na granicę rabaty niskie byliny. Dobrze sprawdzą się żurawki, szałwie, niskie jeżówki i dzwonki posadzone razem z różami okrywowymi.
Na najniższe piętro zastosujcie okrywkową dąbrówkę rozłogową, która wiosną spektakularnie kwitnie na niebiesko. Piętrowy układ to jeden z najpopularniejszych sposobów kompozycji rabat. Tworząc taką rabatę należy jednak mieć na uwadze, że rośliny muszą być posadzone tak, aby wzajemnie się nie zasłaniały. Im wyższe rośliny, tym mniej okazów powinno być w grupie. Takie ułożenie zapewnia idealne wyeksponowanie każdej z roślin, a co najważniejsze – nadaje rabacie przepiękny i naturalny wygląd.

Jeszcze niedawno trawy ozdobne traktowano wyłącznie jako rośliny drugoplanowe, stanowiące estetyczne tło dla kwiatów. Na szczęście na przestrzeni ostatnich lat ich popularność mocno wzrosła i zostały bardzo docenione. Dzięki nim nasze ogrody mogą wyglądać efektownie i dekoracyjnie przez cały rok. Bez wątpienia te wyjątkowe rośliny dają ogromne możliwości w aranżacji. Ze względu na mnogość gatunków i małe wymagania pielęgnacyjne sprawdzą się w każdym ogrodzie i pasują niemal do każdego stylu – cudownie wkomponują się w aranżacje angielskie, orientalne, sielskie i miejskie.
Trawy ozdobne można łączyć niemalże z wszystkimi gatunkami roślin, wprowadzając do ogrodu nieskończone kompozycje faktur i barw. Co więcej, obserwowanie powiewających na wietrze traw ozdobnych sprawia, że momentalnie uspokajamy się i relaksujemy. Te magiczne rośliny w kojący sposób działają praktycznie na wszystkie nasze zmysły – wzrok, węch, słuch i dotyk!
Teraz już wiesz z czym łączyć trawy ozdobne ! Jesteśmy przekonani, że trawy wzbogacą Waszą przestrzeń.

Tagi: