Floksy to wspaniałe byliny które stały się ulubionymi roślinami wielu ogrodników. Niektóre rodzaje floksów są doskonałymi roślinami okrywowymi i obiecują kwitnienie od wczesnych wiosennych miesięcy, aż do lata. Druga grupa floksów zapewnia obfite letnie kwitnienie i intensywny piękny zapach. Floks ogrodowy jest dostępny w szerokiej gamie kolorystycznej, różowej, czerwonej, lawendowej, fioletowej, pomarańczowej i białej, a także w dwóch kolorach, które mają „oko” w środku każdego kwiatu lub kontrastowy margines. Ponadto hodowcy corocznie prezentują nowe odmiany!
Floksy – pochodzenie
Najpopularniejsze gatunki klasycznego wieloletniego floksa ogrodowego pochodzą z dolin rzecznych Ameryki Północnej i charakteryzują się niezliczonymi, głównie pachnącymi kwiatami i symetrycznymi kwiatostanami, co czyni je niezwykle dekoracyjnymi. Ze względu na swoją ogromną popularność, floksy są uprawiane jako roślina ogrodowa od 18 wieku, a liczba dostępnych odmian jest ogromna. Floks ogrodowy to niezwykle popularna i atrakcyjna roślina ogrodowa. Od dawna uprawiana jest w Europie jako roślina ozdobna. Nic więc dziwnego, że obecnie istnieje wiele odmian. Różnią się one głównie kolorem i wielkością kwiatów, ale także wysokością.
Zapach kwiatów floksu jest ich główną cechą charakterystyczną , rośliny przyciągają motyle i pszczoły w dużych ilościach. Ale uwaga: nie wszystkie gatunki floksów pachną! Ogólnie rzecz biorąc, intensywność zapachu kwiatów floksa zależy od temperatury. Najsilniejszy zapach rozwija się w najcieplejszej porze dnia, w zależności od lokalizacji, około południa lub wieczoru.
Najpopularniejsze gatunki floksów
Floks wiechowaty (Phlox paniculata) to odporna, długowieczna bylina o romantycznym uroku. Od połowy lata do wczesnej jesieni mocne, pionowe rośliny są zwieńczone dużymi skupiskami pachnących kwiatów, które występują w fantastycznej gamie kolorów, w tym białym, różowym, fuksji, czerwonym, lawendowym, fioletowym i pomarańczowym, a także dziesiątkami przyciągających wzrok dwukolorów. Słodko pachnące, bogate w nektar kwiaty przyciągają motyle i kolibry i są piękne w letnich kompozycjach kwiatowych. Liście są lancetowate i lekko poszerzone w pobliżu ogonka. Mają szczeciniaste krawędzie i wyraźne żyły boczne. Liście są liczne i są ułożone w grupy po 15-40 par pod i w całym skupisku kwiatów.
Floks szydlasty (phlox subulata) – niskie, poduszkowate kopce dorastające do 15 cm szerokości. Charakteryzuje się dużą odpornością na choroby i suszę. Floks szydlasty jest rośliną wieloletnią o igiełkowatych, ciemnych liściach, które są gęsto osadzone na podłużnych łodygach. Liście tej rośliny są częściowo zimozielone. Kwitnie wiosną, niezwykle obficie, kwiatostany szczelnie pokrywają całą roślinę tak, że tworzą jednolitą plamę koloru.
Floks Drummonda (phlox drummondii) – to jednoroczna, mała krzaczasta roślina zapewniająca również mocny zapach w połączeniu z głęboko szkarłatnymi kwiatami. Występuję w szerokiej gamie kolorystycznej. Wspaniale sprawdza się jako kwiat cięty do wszelkiego rodzaju aranżacji florystycznych.
Najpiękniejsze odmiany Floksów
Floks Flame Marine – jest to nowa odmiana dorastająca do 50 cm wysokości. Uwagę przykuwa nietuzinkowy lawendowo – niebieski odcień pąków. W pełni rozkwitu kwiatostany przybierają jaśniejszy odcień.
Floks szydlasty Scarlet Flame – to niesamowicie przyciągająca wzrok zimozielona bylina z masami szkarłatno- różowych kwiatów. Które obficie pokrywają ciemnozielone liście przez długie wiosenne tygodnie.
Floks wiechowaty Flame White wieloletnia bylina z dużymi skupiskami śnieżno – białych kwiatów. Wyróżnia się zwartym krzaczastym pokrojem, osiąga wysokość do 50 cm oraz podobną średnice.
Uprawa Floksów
Aby floks rozwinął całą swoją moc kwitnienia, potrzebuje odpowiedniej opieki. Tutaj dowiesz się wszystkiego o pielęgnacji floksów – podlewaniu, przycinaniu i nawożeniu.
Pielęgnacja floksów nie jest zbyt skomplikowana. Właściwa lokalizacja to połowa sukcesu. Podlewanie jest konieczne tylko w gorące i suche lata. Ta reguła nie dotyczy świeżo posadzonych roślin które bedą wymagać regularnego podlewania.
Nawożenie wiosną świeżym kompostem lub obornikiem granulowanym naprawdę stymuluje wzrost rośliny. Dlatego też zaleca się coroczne wiosenne nawożenie. Jeśli nie ma optymalnej lokalizacji w ogrodzie, floksy mogą stać się nieco bardziej wymagające. Susza może mieć na to wpływ. Dlatego w miejscu z małą ilością wody należy podlewać nieco częściej. Warstwa ściółki wokół rośliny zmniejsza parowanie, utrzymując wilgotność gleby.
Pielęgnacja floksa ogrodowego obejmuje również przycinanie łodyg kwiatowych po przekwitnięciu kwiatów. Dzięki temu rośliny wyglądają schludnie, a także wypuszczają nowe pędy kwiatowe.
Choroby i szkodniki
Floks wiechowaty bywa podatny na mączniaka prawdziwego, chorobę grzybową, która rozwija się w gorących, wilgotnych warunkach.
Jak zapobiec mączniakowi prawdziwemu:
- Zapewnij floksowi ogrodowemu dobrą cyrkulację powietrza, upewniając się, że zapewnisz wystarczającą przestrzeń między roślinami.
- W ramach sprzątania ogrodu wiosną przytnij łodygi do ziemi i usuń je. Nie kompostuj ich, jeśli mączniak prawdziwy był obecny na którymkolwiek z liści.
- Staraj się podlewać rośliny przy podstawie tak aby nie podlewać liści roślin.
Stanowisko i gleba
Floks może być uprawiany w pełnym słońcu lub półcieniu. Rośliny będą produkować więcej kwiatów, gdy będą uprawiane w pełnym słońcu.
Umieść floksy w słonecznym miejscu z dobrą, bogatą w próchnicę glebą. Warstwa ściółki wokół roślin utrzymuje glebę w porządku, chłodną i wilgotną. Upewnij się, że roślina ma wystarczająco dużo miejsca. Nie należy go sadzić zbyt gęsto, ale pozostawić trochę miejsca do wyschnięcia po deszczu.
Kiedy sadzić floksy?
Rośliny które prowadzone są w doniczkach można sadzić przez cały sezon wegetacyjny, póki ziemia nie jest zamarznięta. Floksy można zatem sadzić od marca aż do listopada!
Co posadzić obok floksów?
Floks ogrodowy może być klasycznym wyborem do angielskiego ogrodu wiejskiego. Floksy wspaniale wyglądają posadzone w jednorodnych kompozycjach. Dobrze łączą się z trawami ozdobnymi takimi jak turzyce, rozplenice i seslerie. Kwitnące latem floksy można z powodzeniem sadzić razem z innymi letnimi bylinami takimi jak rudbekie, jeżówki, pysznogłówki i dzwonki.