Trawy ozdobne na żywopłot

Wartość traw ozdobnych w naszych ogrodach staje się coraz bardziej doceniana. W przeciwieństwie do drzew i krzewów trawy ozdobne rosną bardzo szybko, zwykle osiągając swój dojrzały rozmiar w ciągu kilku sezonów.  Dziś przedstawiamy wam kilka wspaniałych pomysłów na wykorzystanie wysokich i średnich traw. Trawy mogą być sadzone na żywopłoty, ale z powodzeniem można ich również używać jako wewnętrznych ekranów w ogrodzie.

Trawy ozdobne na żywopłot – Dlaczego warto?

  • Żywopłoty wykonane z traw zmieniają się przez pory roku. 
  • Większość traw zaczyna kwitnąć w sierpniu, a ich subtelnie kolorowe pióropusze zmieniają się wraz z nastaniem jesieni.
  • Odmiany traw dobrze mieszają się ze sobą.
  • Wymagają niewielkiej pielęgnacji i są łatwe w uprawie.
  • Trawy ozdobne tworzą dynamiczne żywopłoty które pięknie poruszają się pod wpływem najmniejszych podmuchów wiatru.
  • Za pomocą odpowiednich traw ozdobnych można łatwo stworzyć poczucie większej prywatności na swoim podwórku bez inwestowania w nową strukturę.

Trawy ozdobne na żywopłot – Najlepsze odmiany

Ogrodnicy którzy chcą skutecznie osłonić swój ogród powinni wybierać zwarte i wysokie odmiany traw. Poniżej przedstawiamy listę najlepszych odmian.

Tekstura i wszechstronność Miskanta Gracillimus sprawiają, że jest to świetny wybór dla każdego ogrodu! Długie, cienkie zielone liście delikatnie kołyszą się na wietrze. Zwarty elegancki pokrój Gacillimusa sprawia, że doskonale harmonizuje z większością innych roślin. Rośnie tworząc kuliste kępy i nie puszcza rozłogów. Docelowo dorasta do około 2 metrów wysokości. Zalecana odległość sadzenia pomiędzy roślinami to 100/80cm.

Miskant Giganteus ta trawa jest tolerancyjna dla szerokiego zakresu warunków glebowych. Potrzebuje odpowiedniej ilości wody podczas pierwszego sezonu wegetacyjnego od posadzenia. W kolejnych latach uprawy wykazuję dużą odporność na suszę. Wielkość miskanta Giganteusa jest naprawdę imponująca, dorosłe egzemplarze osiągają wysokość ponad 3 metrów. Zalecana odległość sadzenie od 80cm do 120cm.

Trawy ozdobne na żywopłot
Miskant olbrzymi miscanthus giganteus tutaj kupisz sadzonki

Szybko rosnąca i niezawodna trawa Trzcinnik Karl forester jest nie tylko piękna, ale również zupełnie bezproblemowa w uprawie. Dobrze radzi sobie w ciężkich gliniastych glebach. Strzelisty pokrój utrzymuje przez cały sezon i w sprzyjających warunkach dorasta do 150cm wysokości. Najlepiej rośnie w pełnym nasłonecznieniu. Zalecana odlłegość sadzenia pomiędzy roślinami to 50/60cm. Jeżeli szukasz delikatnego ażurowego żywopłotu to trzcinnik Karl Foerster na pewno przypadnie ci do gustu.

Trawy ozdobne na żywopłot
Trzcinnik ostrokwiatowy Karl Foerster Calamagrostis tutaj kupisz sadzonki

Oto kolejny niezwykle dekoracyjny Miskant. Miskant Zebrinus ma piękne zielone liście z szerokimi kremowymi pasami. Ta trawa ozdobna świetnie wygląda w nowoczesnych ogrodach. Aby podkreślić jego piękne liście zebry, posadź tę trawę przed ścianą lub w ogrodzie żwirowym. Większość odmian miskantów rośnie zwarcie w kępie i tak samo jest również w przypadku tej odmiany. Chcesz uzyskać zwartą „ścianę” z traw? Posadź tę odmianę miskanta co 80cm.

Jeśli szukasz naprawdę urzekającej trawy ozdobnej o nietuzinkowym kolorze kłosów to Miskant Memory z pewnością zwróci Twoją uwagę. Szerokie Fontannowe iście wyrastające z dużej kępy skutecznie osłonią działkę, taras a nawet balkon. Sadząc miskanty w donicach pamiętaj o tym, że są to rośliny o dosyć dużym systemie korzeniowym więc będą wymagały odpowiednio dużych pojemników!

Miskant Memory
Tagi: