Zamówienia z przedsprzedaży zostaną wysłane do 12 czerwca.

Rozchodnik – imponująca bylina do ogrodu

Rozchodnik – imponująca bylina do ogrodu

Rozchodnik imponująca bylina do ogrodu o soczystych mięsistych liściach i płaskich, bogatych w nektar kwiatach, które przyciągają zapylacze. Rozchodniki kwitną od wczesnego lata aż do późnej jesieni w zależności od odmiany. Uzupełniając wiele innych roślin o zainteresowaniu średnim i późnym sezonem. Kolory liści zmieniają się w zależności od pory roku w szerokim zakresie barw od […]

Rozchodnik imponująca bylina do ogrodu o soczystych mięsistych liściach i płaskich, bogatych w nektar kwiatach, które przyciągają zapylacze. Rozchodniki kwitną od wczesnego lata aż do późnej jesieni w zależności od odmiany. Uzupełniając wiele innych roślin o zainteresowaniu średnim i późnym sezonem. Kolory liści zmieniają się w zależności od pory roku w szerokim zakresie barw od zielonego, niebieskiego, żółtego, pomarańczowego, czerwonego do fioletowego. Gwiaździste zazwyczaj pięciopłatkowe kwiaty zwykle pojawiają się w gronach i występują w wielu kolorach.

Nazwa rodzaju pochodzi od łacińskiego słowa sedeo oznaczającego siedzenie w odniesieniu do ogólnego rosnącego zwyczaju wielu rozchodników (siedzą i rozpościerają się nad skałami).

Wiele roślin sprzedawanych jako rozchodniki nie są już rozchodnikami – nie w oficjalnym sensie. Biolodzy roślin często przypisują rośliny do różnych rodzajów, a czasami usuwają rośliny ze zbyt dużego rodzaju i klasyfikują dla nich nowy. Rozchodnik jest jedną z takich grup roślin, w której kilka pospolitych gatunków zostało przeniesionych do nowych rodzajów, mimo że często są one nadal określane jako rozchodniki w handlu ogrodniczym. Na przykład popularny rozchodnik „Herbstfreude” jest obecnie formalnie znany jako Hylotelephium czyli Rozchodnikowiec

Rozchodnik uprawa i pielęgnacja

Nawożenie i podłoże – zazwyczaj nie wymaga dodatkowego nawożenia i świetnie toleruje glebę ubogą w składniki odżywcze. W rzeczywistości, jeśli gleba jest zbyt bogata, może to spowodować iż rozchodnik będzie się pokładać. Straci przez to swój atrakcyjny pokrój.

Stanowisko dla rozchodników – Odpowiednim miejscem uprawy rozchodników jest pełne słońce. Zwłaszcza dla odmian o ciemnym ulistnieniu, ponieważ kolor wybarwienia liści zależny jest od ilości nasłonecznienia.

Rozchodnik przycinanie – najlepszym terminem przycinania zeszłorocznych pędów jest wczesna wiosna. Rozchodniki bardzo szybko budzą się po zimie więc aby nie uszkodzić młodych wierzchołków cięcie należy przeprowadzić w miarę wcześnie.

Sadzenie rozchodników – Wszystkie rozchodniki są roślinami wieloletnimi. Rozchodniki ogrodowe doskonale zimują w naszym klimacie i nie wymagają zimowego okrycia. Rośliny które produkowane są w doniczkach mogą być sadzone przez cały okres wegetacyjny czyli od marca aż do listopada.

Rozstaw sadzenia rozchodników zależny jest od odmiany – Niskie płożące odmiany najlepiej sadzić w odstępie od 30 do 40 cm. Wysokie rozchodniki od 50 do 60 cm.

Rozchodnik ma ciekawe liście i często jest sadzony ze względu na teksturę i kolor liści. Jednak wiele odmian rozchodnika ma efektowne kwiaty które rozwijają się  w połowie do późnego lata. Rozchodniki kwitną w odcieniach różu, fioletu, bieli i żółci. Ich kolorowe kwiaty w połączeniu z kolorowymi liśćmi sprawiają, że są klejnotami ogrodowymi o długotrwałym znaczeniu sezonowym.

Najpiękniejsze odmiany rozchodników

Rozchodnik okazały Herbstfreude  (Autumn Joy) – to najbardziej znana pionowa odmiana rozchodnika. Jest to też jedna z najwyższych odmian i osiąga od 60 do 70 cm wysokości. Dodatkową zaletą Herbstfreude jest jego łatwa uprawa. Ciemno różowe kwiaty, które jesienią nabierają nasyconej purpurowej barwy są bardzo atrakcyjne nawet po przymrozkach!

Rozchodnik okazały Herbstfreude Sedum

Rozchodnik karpacki Dark Magic – Ciemne, błyszczące fioletowe liście tej odmiany wyróżniają się przez cały sezon wegetacyjny, ale gdy są zwieńczone dużymi kwiatostanami ciemnoróżowych kwiatów od sierpnia do października, zapierają dech w piersiach. Jego zbrylający się pokrój sprawia, że jest doskonałym wyborem dla mieszanych granic lub obrzeży.

Rozchodnik karpacki Thunderhead – Liście tej odmiany są bardzo interesujące; Ciemnozielone z  fioletowymi brzegami na ciemnoczerwonych łodygach, które pozostają bardzo wyprostowane. Duże skupiska kwiatów magenty są oszałamiające i stanowią przyjemny kontrast z brązowymi odcieniami traw ozdobnych.

Rozchodnik okazały Mr goodbud – zachwyca skupiskami dużych fuksjowych kwiatów, wzniesionych na sztywnych wyprostowanych łodygach. W przeciwieństwie do wielu innych odmian, ciemnozielone liście pozostają wyprostowane przez cały sezon, co oznacza, że pan Goodbud ma bardziej pionowy pokrój wzrostu niż inne odmiany.

Rozchodnik SunSparkler Plum Dazzled – znany ze swojego oszołamiającego koloru kwiatów, z dużą ilością mięsistych fioletowych liści. Jest świetną odmianą o przewieszającym nawyku wzrostu.

Rozchodniki zastosowanie w ogrodzie i na balkonie

Ponieważ wyglądają dobrze przez cały sezon wegetacyjny, dzięki efektownym liściom, a następnie kwiatom, rozchodniki nadają się do masowych nasadzeń, jako obrzeża i okrywy gruntowe oraz do uprawy w pojemnikach. Rozchodniki tworzą również długotrwałe kwiaty cięte, cudownie prezentują się w bukietach a także długo utrzymują świeżość w wazonie. Doskonale nadają się do przyciągania motyli i innych zapylaczy do ogrodu. Rozchodniki są idealnymi kandydatami do ogrodu dla początkujących ogrodników. Osoby, które poszukują roślin odpornych na suszę, z pewnością będą chciały dodać kilka odmian rozchodnika do swojego ogrodu.

Świetnie sprawdza się w ogrodach skalnych, na wszelkiego rodzaju skalniakach. W nowoczesnych założeniach ogrodowych idealnym zastosowaniem będzie posadzenie rozchodników w żwirze. Najlepsze w rozchodnikach jest to, że zapewniają kolor i zainteresowanie ogrodem w czasie, gdy wiele roślin przestała już kwitnąć. Rozchodnik wygląda najlepiej, gdy jest masowo sadzony w grupach.

Odmiany rozchodnika okrywowego, takie jak Dazzleberry są często sadzone w ogrodach skalnych i w ścianach głazów. Przewieszające się  rodzaje rozchodnika są również doskonałymi roślinami, które można dodać do donicy. Rozchodniki płożące można z powodzeniem zastosować jako pierwsze piętro rabaty. Stworzą cudowną zwartą obwódkę która będzie atrakcyjna przez cały sezon wegetacyjny.

Rozchodnik okazały Stardust Sedum

Najlepszym towarzystwem dla rozchodników są zdecydowanie trawy ozdobne. Wśród traw rozchodniki prezentują się nad wyraz efektownie. Delikatne, zwiewne źdźbła nadają niebywałej lekkości do kompozycji i stanowią wspaniały kontrast dla mięsistych, wyrazistych rozchodników. Z kwitnących propozycji warto posadzić rozchodniki z jeżówkami. Bogata ilość odmian jeżówek sprawia iż możliwości zestawień jest naprawdę wiele. Takie połączenie sprawdzi się zwłaszcza w ogrodach w których ogrodnicy cenią długo kwitnące byliny.

Tagi: