Chociaż trawy ozdobne mają miano bezproblemowych roślin które nie wymagają wiele uwagi. To cięcie traw ozdobnych jest jednym z niewielu środków opieki, które trzeba przeprowadzać regularnie. Trawy ozdobne są prawdziwymi klejnotami w ogrodzie, które inspirują przez cały rok. Przynoszą lekkość a co najważniejsze przez swoją różnorodność gatunkową pasują do każdego ogrodu!
Nie obcinaj naturalnej ochrony zimowej
Naziemne części roślin traw ozdobnych – łodygi i liście – służą zimą jako naturalna ochrona przed wilgocią w obszarze korzeniowym. Jeśli odetniesz części roślin już jesienią, ryzykujesz, że trawy ozdobne będą cierpieć z powodu nadmiernej wilgoci w zimie.
Podczas gdy wcześniej zalecano cięcie traw ozdobnych jesienią, wielu ekspertów roślin zgadza się teraz, że lepiej jest dla traw, jeśli są one cięte tylko wiosną.
- stare łodygi chronią korzenie przed mrozem i zimnem
- Woda deszczowa może spłynąć na boki nad łodygami i liśćmi
- Unikanie przenikania wody przez wycięte łodygi
- Unikanie gnicia korzeni przez wodę
Oprócz tych powodów, które bezpośrednio wpływają na trawy, pojawiają się również inne argumenty, które jednak odnoszą się bardziej do ludzi i zwierząt.
- Schronisko dla małych zwierząt, ptaków i owadów
- Walory wizualne, trawy są niezaprzeczalną ozdobą zimowego ogrodu
Jak przygotować się do cięcia traw ozdobnych
Wiele traw ozdobnych ma ostre łodygi, które łatwo prowadzą do ciętych ran. Dlatego podczas obchodzenia się z trawami należy zawsze nosić rękawice ochronne. Odzież wierzchnia z długim rękawem i długie spodnie chronią nogi i tułów, zwłaszcza ramiona, przed obrażeniami. W przypadku traw o szczególnie ostrych krawędziach, takich jak trawa pampasowa, należy zachować szczególną ostrożność. Przy bardzo dużych egzemplarzach traw pampasowych mogą się przydać okulary ochronne, aby chronić oczy.
Przycinanie traw ozdobnych – Termin
Kiedy należy wykonać cięcie traw ozdobnych? Gdy zima zbliża się ku końcowi każdy zwłaszcza początkujący ogrodnik zadaje sobie te pytanie.
Istnieją dwa rodzaje traw ozdobnych, chłodolubne i ciepłolubne. Zanim weźmiesz się za przycinanie traw ozdobnych warto wiedzieć na czym polegają różnice tych dwóch typów traw. Trawy ozdobne chłodnolubne bardzo szybko wchodzą w wegetacje czyli budzą się po zimie zazwyczaj końcem lutego i początkiem marca. Takim typem wzrostu charakteryzuje się większość traw które pochodzi z klimatu umiarkowanego. Dlatego przycinanie traw z tej grupy należy wykonać najwcześniej!
- Trzcinnik Karl Foerster
- Trzcinnik Overdam
- Owsica wieczniezielona
- Trzcinnik Brachytricha
- Sesleria jesienna
- Sessleria skalna – Kiedy przycinać trawy ozdobne chłodnolubne? –cięcie traw z tej grupy zaczynamy już końcem lutego!
Trawy ozdobne ciepłolubne budzą się po zimie o wiele później bo często dopiero pod koniec marca, oczywiście wszystko też zależy od regionu Polski ale też kluczowy jest mikroklimat. Rośliny z tej grupy są o wiele bardziej wrażliwe na niską temperaturę.
- Miskant chiński
- Rozplenica japońska
- Trawa Pampasowa
- Proso rózgowate
- Lasecznica
- Hakonechloa –
- Imperata Red Baron – kiedy przycinać trawy ozdobne ciepłolubne? Obcinanie traw ozdobnych z tej grupy rozpoczynamy w połowie marca po ustaniu mrozów.
Jak przycinać trawy ozdobne?
Cięcie traw jest rzeczywiście dość proste, zwłaszcza jeśli masz odpowiedni sprzęt. Niektórzy ogrodnicy używają nożyc do żywopłotu, a nawet piły łańcuchowej na starszych i twardszych kępach trawy. Piła łańcuchowa bywa nieoceniona jeżeli w Twoim ogrodzie jest bardzo dużo traw. Jeżeli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę z trawami ozdobnymi i masz w ogrodzie niewiele roślin, wystarczający będzie sekator.
Cięcie trawy ozdobnej wykonuje się nad powierzchnią gruntu około 10-20cm. Ta wysokość ważna jest zwłaszcza w przypadku wyższych gatunków – rozplenic, miskantów oraz traw pampasowych. Przy mniejszych roślinach można przyciąć o wiele niżej. Dla ładnego pokroju roślin staraj się ciąć trawy w kulisty kształt.
Trawy ozdobne kiedy odbijają po zimie?
Zdecydowanie najszybciej po zimie budzą się Trzcinniki i Sesslerie które często już w lutym wypuszczają młode pędy. Widoczne jest to zwłaszcza jeżeli zima była dosyć ciepła. Dlatego tak ważne jest wczesne cięcie tych traw, żeby nie uszkodzić młodych pędów. Hakonechloa zazwyczaj budzi się pod koniec marca, ale tutaj bardzo ważne jest miejsce w którym rośnie. Przy ścianach budynków wegetacja następuje zdecydowanie szybciej niż w przypadku roślin rosnących na otwartych przestrzeniach.
Proso rózgowate i imperata Red Baron wybudzają się w kwietniu. Miskanty oraz rozplenice dosyć późno wchodzą w wegetacje zwłaszcza na północy kraju. W niektórych regionach możemy czekać na nie aż do połowy kwietnia. Jednak jeżeli już się obudzą bardzo szybko rosną i już w czerwcu są niewątpliwą ozdobą ogrodu. Trawa pampasowa podobnie jak miskant i rozplenica późno wchodzi w wegetacje i na nią przyjdzie nam czekać najdłużej. Należy mieć na uwadze, że kwestia terminu w którym rośliny budzą się po zimie jest silnie związana z warunkami panującymi w danym ogrodzie. Mikroklimat jest tutaj bardzo ważny.
Trawy ozdobne, których nie ścinamy
Trawy ozdobne o zimozielonych liściach ogólnie rzecz biorąc nie wymagają wiosennego cięcia. W tej grupie znajdują się Turzyce, Kosmatki, Kostrzewy oraz Ostnica Mocna (Stipa Pony Tails). Jeśli jednak liście zrobiły się brzydkie i kępy nie wyglądają atrakcyjnie możemy wykonać przycinanie. Chociaż zazwyczaj wystarczy wycięcie kilku/kilkunastu liści. Ścinanie trawy ozdobnej Stipy Pony Tails również nie jest konieczne w tym przypadku często wystarczy wyczesać rośline pozbywając się przy tym starych zaschniętych źdźbeł.