Jednym z kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych niewątpliwie jest odpowiednie cięcie które kieruje energię roślin do wytwarzania silnego wzrostu. Ma zasadniczy wpływ na wielkość kwiatów. Bujne obfite kwitnienie i silne zdrowe pędy – na tym właśnie najbardziej zależy wszystkim miłośnikom hortensji.
Spis Treści
- Kiedy Przycinać hortensje
- Rodzaje Hortensji
- Jak przycinać hortensje bukietowe
- Jak przycinać hortensje drzewiaste
- Hortensja na pniu przycinanie
- Przycinanie hortensji – Podsumowanie
Kiedy przycinać hortensje
Wiosna to wzmożony czas prac ogrodowych kiedy większość roślin wymaga od nas opieki. Hortensje bukietowe i drzewiaste nie stanowią tutaj wyjątku. Idealnym terminem cięcia jest połowa lutego i początek marca. W tym czasie zazwyczaj już mamy za sobą duże spadki temperatury a rośliny są tuż przed rozpoczęciem wegetacji. Oczywiście należy obserwować pogodę ponieważ w każdym roku może się ona znacząco różnić. Tym samym zmuszać nas do zmiany terminu cięcia. Ważne jest też aby z przycinaniem krzewów nie czekać zbyt długo ponieważ obcinanie pędów hortensji które już wznowiły wegetacje może je osłabić. Skutkiem czego w sezonie możemy mieć mniejsze kwiaty oraz słabsze kwitnienie.
Hortensje stanowią piękne punkty centralne w ogrodzie i wymagają właściwej opieki. Chociaż wiele hortensji ma ciekawe liście i pokrój to zdecydowanie uprawiane są ze względu na duże, efektowne kwiaty. Jeśli hortensje nie kwitną przez sezon, zwykle jest to spowodowane jednym z trzech czynników: nie dostały wystarczającej ilości słońca, zostały przycięte w niewłaściwy sposób bądź zupełnie ten aspekt został pominięty.
Zanim jednak przejdziemy do przedstawienia metod cięcia hortensji musimy zaznaczyć iż sposób i czas przycinania hortensji różni się w zależności od gatunku. Dlatego musisz wiedzieć (lub określić), jakie gatunki masz, aby przycinać krzewy odpowiednio.
Rodzaje hortensji
Poniżej znajduje się lista najbardziej znanych oraz najczęściej spotykanych hortensji w ogrodach.
Hortensje bukietowe (H. paniculata) mają duże wiechy kwiatowe w kształcie stożka. Kwiaty są białe lub zielone, gdy rozpoczynają kwitnienie. W zależności od odmiany przebarwiają się na odcienie różu i borda.
Hortensje drzewiaste (krzewiaste) kwitną najwcześniej spośród wszystkich rodzajów hortensji. Kwiaty, które są duże i okrągłe, białe lub w odcieniach różu. Najczęściej spotykaną odmianą jest 'Annabelle’, łatwo rozpoznawalna po ogromnych kwiatach.
Hortensje dębolistne (H. quercifolia ), jak sama nazwa wskazuje, mają liście przypominające liście dębów. Ich kwiaty, które kwitną na początku sezonu, mają kształt stożka i rozpoczynają kwitnienie w kolorze kremowym lub zielonym, stopniowo stając się różowe. Gatunek ten kwitnie na zeszłorocznych pędach.
Hortensje ogrodowe (Hydrangea macrophylla) mają wyjątkowo duże, długie ząbkowane ciemnozielone liście i kwitną przez dłuższy czas od lata do jesieni. Kolor kwiatów wpływa pH gleby; kwaśne gleby powodują, że kwiaty są niebieskie; gleba alkaliczna powoduje różowe kwiaty. Wraz z dużymi liśćmi hortensje ogrodowe są identyfikowane przez duże, zaokrąglone kwiaty, które kwitną latem. Jest to jeden z gatunków, który kwitnie na zeszłorocznych pędach.
Jak przycinać hortensje bukietowe
Trzeba przyznać iż urokowi hortensji bukietowej nie da się oprzeć. Niewiele jest równie zjawiskowych i spektakularnych roślin. posadzona pojedynczo w centralnym punkcie ogrodu potrafi wzbudzić zachwyt. Hortensja bukietowa jest energicznym, pionowym, szybko rosnącym liściastym krzewem, który pochodzi z Chin i Japonii. Jednak aby w pełni wykorzystać potencjał hortensji bukietowej konieczne przy jej uprawie jest coroczne cięcie.
Należy mieć na uwadze, że przycinanie zeszłorocznych pędów stymuluje krzew do wytwarzania silnych łodyg i dużych kwiatów. Dzięki naszemu doświadczeniu w uprawie hortensji bukietowych. Z całą pewnością możemy stwierdzić iż coroczne odpowiednie cięcie ma kluczowy wpływ na wielkość kwiatów i kondycje samego krzewu. Wpływa na pokrój i jego wizualną atrakcyjność. Nawożenie i podlewanie które niewątpliwie jest ważne w uprawie hortensji nie ma aż tak dużego wpływu na roślinę jak właśnie cięcie.
Odpowiednim terminem cięcia hortensji bukietowej jest luty/marzec. Ważne jest aby wykonać ten zabieg pielęgnacyjny zanim roślina zacznie wypuszczać pąki. Tniemy dosyć nisko przede wszystkim pozbywając się wiotkich, delikatnych gałązek z których na pewno nie wyrosną kwiaty. Takie pędy tylko osłabiają roślinę. Zostawiamy wyłącznie duże silne gałęzie które przycinamy nad drugim bądź trzecim oczkiem. Dobrze jest ciąć hortensje bukietową w kulisty kształt zostawiając w środku krzewu nieco wyżej gałązki a po bokach niżej. Tak przycięta hortensja stworzy w trakcie sezonu niezwykle atrakcyjny pokrój.

Jak przycinać hortensje drzewiaste
Hortensje drzewiaste kwitną dosyć szybko bo już w czerwcu tworzą spektakularny pokaz ogromnych kulistych śnieżno-białych kwiatów. Dlatego też z ich cięciem nie ma co zwlekać ponieważ wznawiają wegetacje szybciej niż hortensje bukietowe. W lutym oczywiście jeżeli pogoda pozwala na pracę ogrodowe możemy już przystąpić do zabiegów pielęgnacyjnych.
Zdecydowanie hortensja drzewiasta jest o wiele łatwiejsza do cięcia i nie wymaga od nas zbyt dużej refleksji. Tniemy bardzo radykalnie zostawiając gałązki dosłownie kilka centymetrów nad ziemią. Oczywiście są różne szkoły cięcia, ale z naszego wieloletniego doświadczenia wynika iż tak radykalne postępowanie ma najlepszy wpływ na roślinę. Tak przycięta hortensja drzewiasta będzie miała zdecydowanie silniejsze pędy i ogromne kwiaty. Jeżeli jest uprawiana w odpowiednim miejscu raczej też nie będzie wymagała dodatkowego wsparcia jeżeli chodzi o podtrzymywanie pędów które mają tendencje do uginania się pod ciężarem kwiatów.
Jak ciąć hortensję bukietową, żeby miała duże kwiaty?
Kluczowym aspektem odpowiedniego cięcia jest pozbycie się wszystkich wiotkich, cienkich pędów ponieważ na takich gałązkach zazwyczaj nie zawiązują się pąki kwiatowe. Należy ciąć dosyć radykalnie pozostawiając wyłącznie grube i zdrowe gałęzie. Cięci musi być mniej więcej na wysokości około 30 cm nad ziemią – jeżeli krzew jest mocno rozrośnięty i ma minimum kilka lat. Młode hortensje bukietowe, które są jeszcze mało rozrośnięte tniemy jeszcze niżej aby nadać im odpowiedni kształt.
Hortensja na pniu przycinanie
W ostatnich latach dosyć popularną formą jest hortensja na pniu. Zazwyczaj są to hortensje bukietowe ale można też spotkać w handlu hortensje ogrodowe. Takie hortensje tniemy identycznie jak te standardowe. Więc jeżeli mamy do czynienia z bukietową to pozostawiamy „palik” i skupiamy się na cięciu samej korony według schematu cięcia formy krzewiastej. Jeżeli jest to hortensja ogrodowa to wycinamy wyłącznie zeszłoroczne kwiatostany ponieważ ten gatunek hortensji w większości odmian kwitnie na pędach dwuletnich. (Zasada ta nie dotyczy odmian kwitnących na jednorocznych pędach)
Jak odróżnić hortensję bukietową od krzewiastej?
Hortensja Bukietowa (Hydrangea paniculata)
Pokrój
- Pokrój: Hortensja bukietowa wyróżnia się pionowym, stożkowatym pokrojem. Roślina rośnie wyprostowanie, często tworząc kolumnowy kształt, który nadaje jej elegancki wygląd.
- Wysokość: W optymalnych warunkach może osiągać do 3–4 metrów wysokości, co sprawia, że jest idealna do nowoczesnych, przestronnych ogrodów.
- Liście: Liście tej odmiany są wąskie, lancetowate i rozmieszczone naprzemiennie, co podkreśla jej dynamiczną sylwetkę.
Kwiatostany i Kwitnienie
- Kwiatostany: Kwiaty ułożone są w wydłużone, szczytowe grona przypominające bukiet. Każdy kwiat ma rurkowaty kształt, a całość tworzy efektowną, zwężającą się ku górze strukturę.
- Okres kwitnienia: Hortensja bukietowa kwitnie zazwyczaj od końca lata do wczesnej jesieni, oferując długotrwały efekt dekoracyjny.
- Kolorystyka: Kwiatostany często przybierają odcienie bieli, różu, a nawet intensywnego czerwonego, co nadaje roślinie wszechstronność aranżacyjną.
Hortensja Krzewiasta Hydrangea arborescens
Pokrój
- Pokrój: Hortensja krzewiasta ma rozłożysty, krzewiasty wzrost, tworząc gęstą, okrągłą koronę. Jej pokrój jest bardziej rozłożysty niż u hortensji bukietowej, co nadaje roślinie klasyczny, pełny wygląd.
- Wysokość: Zwykle osiąga mniejsze rozmiary – około 1–1,5 metra wysokości, co czyni ją idealną do mniejszych ogrodów oraz rabat półcienistych.
- Liście: Liście są większe, bardziej owalne i miękko zaokrąglone, co podkreśla jej dekoracyjny charakter.
Kwiatostany i Kwitnienie
- Kwiatostany: Hortensja krzewiasta charakteryzuje się kopulastymi lub półkulistymi kwiatostanami. Kwiaty są ułożone w duże, rozłożyste grupy, gdzie zewnętrzne kwiaty są zwykle ozdobne i często sterylne, a wewnętrzne drobniejsze.
- Okres kwitnienia: Kwitnienie następuje wcześnie latem, nadając ogrodowi efektowne, pełne barw zestawienie już na początku sezonu.
Podsumowując rozróżnienie hortensji krzewiastej i bukietowej nie jest zbyt trudne, różnice pomiędzy dwoma gatunkami hortensji są dosyć znaczne i widoczne na każdym stadium rozwoju roślin. Nawet w stanie bezlistnym wiosną można bardzo łatwo rozpoznać hortensje bukietową i drzewiastą.
Których hortensji nie przycinamy?
Nie przycinamy hortensji, które kwitną na pędach dwuletnich a są to hortensje ogorodwe, piłkowane i dębolistne. W przypadku tych odmian wyciąć należy jedynie przemarznięte pędy po zimie oraz skrócić gałązki o zeszłoroczne kwiatostany.
Jak zagęścić hortensje bukietową?
Jedynym sposobem aby uzyskać bardziej rozkrzewiony i szeroki pokrój rośliny jest bardzo niskie cięcie. Rośliny, które są w ten sposób przycinane zdecydowanie bardziej rozrastają się w szerz. Dlatego nigdy nie można pominąć wiosennego cięcia ponieważ krzewy które nie są corocznie przycinane często mają nieodpowiedni do gatunku pokrój i bardzo małe kwiaty.
Kiedy obcinać suche kwiaty hortensji bukietowej?
Hortensje bukietowe to ten rodzaj hortensji ozdobnej, której kwiaty są atrakcyjne przez wiele miesięcy, nawet bardzo późną jesienią nadal są ozdobą ogrodu. Jednak jeżeli z jakiegoś względu nie lubisz widoku zaschniętych kwiatów możesz spokojnie obciąć przekwitłe kwiatostany hortensji bukietowej przed nadejściem zimy.
Przycinanie hortensji – Podsumowanie
Na zakończenie dodamy iż zanim przystąpisz do zabiegów pielęgnacyjnych upewnij się jaki uprawiasz gatunek hortensji. Z tego względu iż jak powyżej opisaliśmy cięcie poszczególnych gatunków różni się. Więc aby Twoje rośliny obdarzyły Cię wspaniałym kwitnieniem musisz postępować zgodnie z jej wymaganiami danej rośliny. Sekator do ręki i działaj! ????