Obecnie czas realizacji zamówień wynosi od 2 do 5 dni roboczych.

rozplenica black beauty

Rozplenica japońska – odmiany, uprawa i pielęgnacja

Rozplenica japońska zachwyca puszystymi kwiatostanami które dynamicznie pojawiają się pod koniec lata. Jesienią poranna rosa otula kłosy tworząc przy tym magiczny klimat w ogrodzie. Trzeba przyznać, że ich urok nie ma w sobie równych. Nawet zimą ich zalety dekoracyjne nie słabną. Pokryte szronem, połyskując w zimowym słońcu wyglądają genialnie. Rozplenice japońskie są profesjonalistami w wypełnianiu […]

Rozplenica japońska zachwyca puszystymi kwiatostanami które dynamicznie pojawiają się pod koniec lata. Jesienią poranna rosa otula kłosy tworząc przy tym magiczny klimat w ogrodzie. Trzeba przyznać, że ich urok nie ma w sobie równych. Nawet zimą ich zalety dekoracyjne nie słabną. Pokryte szronem, połyskując w zimowym słońcu wyglądają genialnie.

Rozplenice japońskie są profesjonalistami w wypełnianiu przestrzeni, tworzeniu ruchu w ogrodzie i dodawaniu uderzającego wymiaru krajobrazowi.

Zapoznaj się z tym najpiękniejszym gatunkiem traw ozdobnych. Zobacz gdzie możesz posadzić rozplenice w ogrodzie oraz jak postępować w uprawie tych niezwykłych traw!

Rozplenica japońska – Pochodzenie

Rodzaj Pennisetum obejmuje około 80 gatunków ( jednorocznych i wieloletnich traw) a łacińska nazwa Pennisetum oznacza „Pióro” odnosząc się do kłosowatych puszystych kwiatów. Dlatego też rozplenica jest często potocznie nazywana „Piórkówką” Naturalne tereny występowania w których rośnie na słonecznych równinach to Chiny, Australia, Japonia i Korea. Do Europy trafiła w połowie XX wieku zyskując popularność dzięki dużym walorom dekoracyjnym oraz odporności na mróz. Od tamtej pory powstało również wiele nowych odmian.

Trawa ozdobna rozplenica – Charakterystyka

Większość odmian rosnąc tworzy zwartą półkule. Łukowato wygięte liście w zależności od odmiany mogą być przewieszające się bądź wzniesione. Chociaż dominującym kolorem liści jest odcień zieleni to występują również odmiany o wyjątkowej barwie od złota (Hameln Gold) aż do purpury (Rubrum). Ta sama różnorodność tyczy się także jeżeli chodzi o wysokość. Najmniejsze karłowe odmiany rozplenic osiągają zaledwie 40 cm wysokości a najwyższe podczas kwitnienia nawet 150cm.

Rozplenice wyróżniają się przede wszystkim atrakcyjnym kwitnieniem w postaci puszystych kłosów. Posiadają kwiatostany o różnych kształtach i kolorach. Kłosy wizualnie przypominają małe szczotki do butelek. Kwitnienie zazwyczaj rozpoczyna się w drugiej połowie lata. Niektóre odmiany zaczynają kwitnąć już pod koniec lipca ale są też takie kwitnące od września. Oczywiście termin kwitnienia zależny jest także od strefy klimatycznej w której znajduje się ogród oraz od stanowiska na którym rośnie Pennisetum. Trawy ozdobne rozplenice dekoracyjnie wyglądają także zimą ponieważ kwiaty nie rozpadają się i cieszą oko nawet zimą.

Rozplenica japońska uprawa

Przed posadzeniem sadzonek rozplenic należy zapoznać się się z wymaganiami tego gatunku. Jest to kluczowe dla osiągnięciu satysfakcjonujących efektów uprawy. Trawy rozplenica uwielbiają ciepłe miejsca w palącym słońcu. Chociaż można posadzić je w półcieniu to jednak należy mieć na uwadze iż będzie miało to wpływ na zdecydowanie mniej obfitsze kwitnienie. Mniejsza ilość światła skutkować będzie również późniejszym terminem kwitnienia w porównaniu do roślin rosnących w pełnym słońcu.

Rozplenica japońska jest dosyć tolerancyjna co do gleby gdyż może być uprawiana na większości gleb ogrodowych. Jednak jeżeli chcesz stworzyć idealne warunki dla rozplenic pamiętaj, że najlepiej i najszybciej rośnie na pożywnych i zasobnych glebach. W ogrodach z gliniastą oraz ciężką glebą przed posadzeniem rozplenic konieczne będzie wykonanie drenażu. Ziemia która gromadzi wilgoć jest zwłaszcza niebezpieczna zimą ponieważ wzrasta ryzyko gnicia korzeni. Dlatego też przed posadzeniem roślin należy wykonać drenaż. Wykonanie drenażu jest niezwykle proste i szybkie. W dołek przed posadzeniem traw wysyp kermazyt a następnie ziemie wymieszaj z piaskiem i do takiej mieszanki posadź rozplenice.

Rozplenica japońska nawożenie

Większość traw ozdobnych nie musi być nawożona, wyjątkiem są trawy rosnące w donicach które rozwijają się w zamkniętym środowisku. Rośliny rosnące w gruncie zwykle radzą sobie lepiej bez dodatkowego nawozu który może powodować nadmierny wzrost i wiotkość pędów. Zdecydowanie nie należy nawozić nowo posadzonych rozplenic. Gdy jednak twoja trawa ozdobna rośnie w wyjątkowo kiepskiej glebie możesz ją zasilić raz w sezonie. Nawozem orgnicznym który jest delikatny i łatwy w użyciu. Po nawożeniu zawsze dokładnie podlej roślinę oraz obszar korzeniowy.

Jeśli masz wątpliwości, ile i jak nawozić trawy ozdobne, po prostu zostaw je w spokoju ponieważ są to odporne i wytrzymałe rośliny które doskonale rozwijają się bez dodatkowych składników odżywczych.

Rozplenica japońska podlewanie

Trawy ozdobne powinny być regularnie podlewane w pierwszym sezonie po posadzeniu. W okresie dużych upałów młode sadzonki rozplenic trzeba obficie podlewać nawet codziennie! Jest to konieczne dla prawidłowego wzrostu i znacząco wpływa na rozwój systemu korzeniowego. W kolejnych latach tolerancja na brak wody wzrasta, ale mogą potrzebować dodatkowego zasilania wodą w okresach długotrwałej suszy. Niedobór wody często objawia się mniej obfitym kwitnieniem.

Rozplenica japońska kiedy sadzić?

Sadzonki traw ozdobnych które prowadzone są w doniczkach można sadzić do gruntu od marca (oczywiście po ustaniu mrozów) aż do końca października. Nasza szkółka traw ozdobnych produkuje wyłącznie rośliny w doniczkach ponieważ jest to gwarancją całkowitego przyjęcia się roślin w ogrodach klientów. Trawy ozdobne z gołym korzeniem najlepiej sadzić na jesieni.

Rozplenica japońska
Sadzonki rozplenic z naszej szkółki
Rozplenica japońska
Sadzonki rozplenic z naszej szkółki

Rozplenica japońska zimowanie

Podobnie jak większość traw ozdobnych uprawianych na terenie Polski, rozplenice japońskie bardzo dobrze zimują. Klimat na przestrzeni lat znacznie się ocieplił i dodatkowe okrywanie pennisetum nie jest specjalnie potrzebne. Oczywiście nie wszystkie odmiany mogą być uprawiane w gruncie bez obaw i traktowane jako rośliny wieloletnie. Rozplenica Rubrum oraz Rozplenica Vertigo pomimo iż są wieloletnie to w naszym klimacie należy potraktować je raczej jako rośliny jednego sezonu. Można pokusić się o przechowanie ich w cieplejszym garażu bądź piwnicy, ale trzeba liczyć się z tym że nie zawsze taki zabieg będzie skutkował sukcesem.

Późną jesienią gdy liście nabiorą bardziej słomkowy kolor trawa ozdobna rozplenica japońska będzie wymagała związania w tzw. „Chochoł”. Ma to na celu ograniczenie dostawania się wody do środka kępy a tym samym uchronienie roślin przed gniciem. Nadgorliwość w tym przypadku nie jest wskazana i nie należy się śpieszyć z wiązaniem traw gdy te są jeszcze zielone.

Rozplenica japońska cięcie

Jednym z niewielu zabiegów pielęgnacyjnych jakie będą wymagały rozplenice jest wiosenne cięcie. Cięcie trzeba wykonać w marcu i najlepiej to zrobić tuż przed wegetacją aby nie uszkodzić młodych liści. Prawidłowe cięcie jest ważne głównie ze względów wizualnych. Tniemy nisko tuż nad ziemią pozostawiając około 10cm starych liści od poziomu gruntu.

Choroby i szkodniki

Trawy ogrodowe są bardzo rzadko atakowane przez szkodniki i choroby. W przypadku rozplenic japońskich nie obserwuje się aby były atakowane przez patogeny. Nawet w wilgotniejszych ogrodach w których zagrożeniem mogą być ślimaki to raczej nie wykazują one zainteresowania tymi roślinami.

Rozplenica japońska rozstawa

Przed posadzeniem sadzonek nie tylko wystarczy zapoznać się z wymaganiami danego gatunku, ale trzeba również przeczytać w jakich odstępach należy sadzić daną roślinę. Jak gęsto sadzić rozplenice japońską? W zależności od preferencji i odmiany najlepiej sadzić w odstępie od 50cm do 100cm. Pennisetum Little Buny co 50cm, Rozplenica Japońska Hameln co 50-70cm, Pennisetum Red Head co 70-100cm.

Rozplenica japońska – odmiany

Obecnie jest dostępnych na rynku wiele odmian dzięki czemu można dopasować rozplenice niemal do każdego ogrodu. Poniżej przedstawiamy najciekawsze z nich.

Rozplenica Hameln jest niewątpliwe jedną z najbardziej rozpoznawalnych a zarazem uniwersalnych odmian. Swoją popularność zyskała dzięki jasnozielonym kłosom które pojawiają się dosyć wcześnie bo już w lipcu. W późniejszej fazie kwitnienia przybierają bardziej słomkowo-brązowy odcień. Świetnie prezentuje się w masowym nasadzeniu gdyż ma bardzo zwarty i równy pokrój.

Rozplenica Black Beauty o typowo fontanowym pokroju i szerokich liściach dorasta do około 100cm wysokości. Kwiaty pojawiają się końcem sierpnia i ukazują doskonałe czarne piękno. Idealna odmiana dla miłośników ciemnych kłosów

Rozplenica Red Head wysoka odmiana osiągająca podczas kwitnienia nawet 150cm wysokości. Produkuje ciemne kłosy które w słońcu przybierają purpurowy odcień. Efektowne duże i puszyste kwiaty pojawiają się w sierpniu.

Rozplenica Lady U jest Polską odmianą o rozłożystym i wzniesionym pokroju. Dorasta do około 120cm wysokości. Jasne dosyć długie i wąskie kłosy pięknie harmonizują ze stalowo – zielonymi liścmi.

Rozplenica Little Buny to karzełek wśród pozostałych odmian. Kwitnienie podobnie jak u rozplenicy Hameln rozpoczyna już w lipcu. Niewielkie i puszyste kłosy w jasnym kolorze. Dorasta do 40cm wysokości.

Rozplenica Rubrum niesamowicie dekoracyjna trawa ozdobna do ogrodu oferuje purpurowo-fioletowe liście przez cały sezon. Bordowo- różowe kwiaty o charakterystycznym łukowatym wygięciu. W sprzyjających warunkach może dorastać nawet do 150cm.

Rozplenica Moudry zakwita najpóźniej spośród wyżej wymienionych odmian, ciemne duże kłosy pojawiają się zazwyczaj dopiero we wrześniu. Przyciąga wzrok również szerokimi łukowatymi liśćmi które układają się w idealny fontannowy kopiec.

Rozplenice w ogrodzie – zastosowanie

Ozdobne trawy do ogrodu znajdą szerokie zastosowanie. W niewielkich ogrodach rozplenica japońska sprawdzi się posadzona w formie solitera. Do takich nasadzeń warto wykorzystać wyższe i większe odmiany piórkówki.

Nowoczesne i minimalistyczne interpretacje ogrodów gdzie sadzi się po kilka a nawet kilkadziesiąt sztuk tej samej odmiany. Będą świetnym miejscem dla pennisetum. Jednorodne nasadzenia można urozmaicić o cebule kwiatowe które będą tworzyć wizualne zainteresowanie w okresie wiosennym kiedy to trawy ozdobne dopiero budzą się po zimie. Ogrody z trawą ozdobną pennisetum przykuwają wzrok nie tylko latem i jesienią, ale też w zimowych miesiącach są niebywałą ozdobą. Kłosy rozplenicy zachowują pokrój aż do wiosennego cięcia. Wpływ na tak dużą popularność rozplenicy jaońskiej na pewno miało to, że idealnie harmonizuje z większością bylin ogrodowych. Dodając całej kompozycji świeżego lekkiego spojrzenia.

Rozplenica japońska

Rozplenice japońskie – trawy na balkon

Wiele odmian rozplenicy japońskiej z powodzeniem może być uprawiana w donicach. Najefektowniej prezentują się odmiany rozplenicy Rubrum oraz Vertigo. Ich atutem jest bardzo szybki wzrost. Więc w krótkim czasie stworzą okazałą kompozycje. Dobrym towarzystwem będą dla nich jednoroczne byliny oraz inne gatunki traw. Przyozdabiając tarasy, balkony a nawet altanki trawy ozdobne w donicach będą ciekawym i niebanalnym akcentem.

Jeżeli chcesz ustawić trawy na tarasie i masz więcej miejsca nie musisz się specjalnie ograniczać z doborem odmian. Na niewielkich przestrzeniach do sadzenia można wykorzystać mniejsze odmiany rozplenic: Rozplenica Hameln, Rozplenica Little Buny, Rozplenica Hameln Gold.

Najczęstsze problemy w uprawie rozplenicy japońskiej

Chociaż rozplenice uznawane są za jedne z najmniej kłopotliwych roślin w uprawie to niekiedy i w ich przypadku pojawiają się problemy. Odpowiemy na najczęstsze zadawane.

Dlaczego rozplenica nie kwitnie? Powodem braku kwitnienia może być niedobór wody ma to miejsce zwłaszcza w bardzo suchym roku. Jeżeli rozplenica nie jest dodatkowo zasilana wodą może znacznie zmniejszyć ilość wytwarzanych kwiatów a w skrajnych przypadkach w ogóle nie zakwitnąć. Kolejnym powodem może być nieodpowiednie stanowisku. Zbyt mała ilość słońca często skutkuje późnym kwitnieniem bądź jego brakiem. Niektóre odmiany charakteryzują się późnym kwitnieniem i czasami po prostu w naszym klimacie nie zdążą wytworzyć kwiatostanów przed nadejściem zimy.

Rozplenica japońska żółknie – Żółknięcie i przebarwianie liście jest naturalnym procesem jesienią. Jeżeli natomiast żółknięcie i usychanie liści występuje wiosną albo latem jest to związane z niedoborem wody. Ilość wody którą dostarczasz roślinie jest zbyt mała więc objawia się to żółknięciem i zasychaniem liśći. Regularne podlewanie jest szczególnie ważne dla nowo posadzonych roślin.

Tagi: