Zobacz co u nas rośnie

Szałwie omszone i jednoroczne

Urzekające kwitnące byliny, które oferują zachwycającą gamę kolorów, rozmiarów i faktur. Rośliny te prezentują imponujące skupiska rurkowatych kwiatów w wielu odcieniach. Jednak najbardziej charakterystyczne dla tego gatunku są kwiaty o niebieskiej barwie. Szałwie słyną z niezwykle aromatycznych liści.

Jesteśmy producentem roślin co oznacza iż wszystkie sprzedawane i wysyłane sadzonki zostały wyhodowane w naszej szkółce. Dlatego też możemy zagwarantować najwyższą jakość roślin w przystępnej cenie.

  

Stanowisko

Rodzaje szałwii 

Występuje wiele gatunków i odmian szałwii oprócz wykorzystywania w ziołolecznictwie i ogródkach ziołowych, szałwie słyną ze swoich walorów ozdobnych. Jest to jedna z najchętniej sadzonych roślin ogrodowych. 

  • Szałwia błyszcząca ( Salvia spendens) jest rośliną jednoroczną i wrażliwą na przymrozki.
  • Szałwia omszona ( Salvia nemorosa) wieloletnia ozdobna roślina.
  • Szałwia rosyjska – jest to potoczna nazwa Perovski która jest półkrzewem. Posiada równie aromatyczne liście jak szałwia.
  • Szałwia hybrydowa (Salvia hybrida) powstała ze skrzyżowania dwóch gatunków szałwii, w Polskim klimacie jest rośliną jednoroczną.
  • szałwia lekarska jest to zioło o właściwościach przeciwzapalnych i bakteriobójczych ma szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie, wykorzystywane są suszone liście szałwii oraz produkowane olejki eteryczne.
  • szałwia omączona – uprawiana jako roślina jednoroczna, kwitnie całe lato.

Szałwia omszona

 Szałwia omszona ( Salvia nemorosa) to rozrastająca się w formie kępy, wieloletnia i mrozoodporna roślina liściasta, bylina wywodząca się z  rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) pochodząca z Europy i Azji. Szałwia, nazwa rodzaju, pochodzi od łacińskiego słowa salveo. Występująca w wielu wariantach kolorystycznych i zróżnicowana pod względem wysokości i bodowy kępy. Charakterystyczny dla tego gatunku jest wyczuwalny i niezwykle aromatyczny zapach liści. Byliny o długim czasie kwitnienie, które rozpoczyna się w czerwcu, są prawdziwym magnesem dla zapylaczy.

szałwia omszona sadzonki

Szałwia omszona uprawa

Ogromnym plusem szałwii omszonej jest jej dynamiczny wzrost, posadzona na wiosnę już w pierwszym roku uprawy potrafi się pięknie rozrosnąć i obficie zakwitnąć, nie jest przy tym rośliną ekspansywną. Przyrasta równomiernie w kuliste kępy. Sadzonki szałwii omszonej można sadzić do gruntu od marca do listopada, nawet upalne lato nie jest przeszkodą w sadzeniu sadzonek szałwii. Początek kwitnienia szałwii omszonej przypada na czerwiec, po przekwitnięciu zaleca się przycięcie roślin ponieważ taki zabieg stymuluje rośliny do ponownego wytworzenia kwiatów i dzięki temu w drugiej połowie lata powtórzą kwitnienie. Kolejne kwiaty pojawią się w drugiej połowie lata.

Dzięki odporności na mróz, nawet młode sadzonki nie wymagają zimowego okrycia. Jesienią część nadziemna rośliny zamiera aby zimą przejść w stan spoczynku. W marcu należy przyciąć wszystkie zeszłoroczne pędy, przed wznowieniem wzrostu. Szałwie zaczynają wychodzić z ziemi na przełomie marca i kwietnia.

Szałwia omszona April NIght sadzonki

 

Nawożenie szałwii omszonej

Jest to gatunek roślin których nawożenie można całkowicie pominąć, tym bardziej gdy rosną w żyznych i zasobnych glebach. Jedynie sadzonki, które rosną w piaszyczystych gruntach mogą być nawożone. Dlaczego nie powinno się nawozić szałwii gdy rośnie w żyznej glebie? ponieważ szałwie które mają zbyt dużo wartości odżywczych z gleby mają tendencję do nadmiernego wzrostu a takie sadzonki latem mogą się pokładać.

W jakiej odległości sadzić szałwię? 

Wszystko zależy od efektów jaki chcesz osiągnąć, jeżeli masz zamiar stworzyć szczelną obwódkę z sadzonek szałwii to należy sadzić rośliny co 50 cm. Jeżeli chcesz aby odstępy między roślinami były widoczne sadź rośliny co 70cm.

Szałwia omszona Midnight Rose

Lawenda czy szałwia omszona?

Za wyborem  szałwii omszonej przemawia jej bezproblemowość w uprawie  ponadto szałwia omszona się nie wyradza. Oznacza to, że przez wiele lat uprawy wygląda tak samo idealnie. Inaczej sprawa ma się z Lawendą która po kilku latach w ogrodzie zaczyna robić się nieatrakcyjna i będzie wymagała zastąpienia nową rośliną. Szałwie omszone nawet po najbardziej srogiej zimie na wiosnę pięknie się odradzają.

Szałwia omszona – odmiany

Wszystkie odmiany są zapylane przez pszczoły lub owady i występują w różnych kolorach, podkreślonych kolorem kielichów i przylistków. Kwiaty są trzymane w okółkach po 4 kwiaty, równomiernie rozmieszczone, ale ciasno upakowane wzdłuż łodygi. Większość łodygi składa się z kwiatów. Liście są zwykle wąskie i długie, niektóre nieco szersze niż inne, większość ma spiczasty wierzchołek, ale mogą być też lekko zaokrąglone. 
Zarówno góra, jak i dół liści są mniej więcej tego samego koloru, który może się nieznacznie różnić w zależności od odmiany niektóre mają niebieski odcień, niektóre lekko zielono-szary odcień. Tekstura liści jest zwykle gładka, ale może być nieco skórzasta, czasami lekko owłosiona i wszystkie mają małe fałdy wokół krawędzi liścia.

Najpiękniejsze odmiany szałwii omszonej

  • Szałwia omszona Caradonna – posiada smukłe, ciemne łodygi na których osadzone są granatowe kwiaty.  Osiąga wysokość 70 cm i średnice kępy około 50 cm. Charakteryzuje się długim okresem kwitnienia.
  • Szałwia omszona April Night – tworzy strzeliste, gęste kępy ciemnozielonych liści nad którymi górują niezwykle duże kwiatostany w intensywnie nasyconej niebieskiej barwie. Podczas kwitnienia osiąga wysokość około 60cm.
  • Szałwia omszona Midnight Rose – charakteryzuje się wyjątkową barwą kwiatów, które mają intensywnie różowy odcień. Kompaktowy i zwarty wzrost nie przekraczający 50/60 cm wysokości.
  • Szałwia omszona Blue Bouquetta – niska odmiana która nie przekracza 40 cm wysokości, tworzy bardzo zgrabne i gęste kępy. Kwiatostany są duże w stosunku do wielkości całej rośliny i gdy kwitną szałwia wygląda dosłownie jak bukiet kwiatów.

 

Szałwia omszona kompozycje

Szałwia to niekwestionowana ozdoba każdego ogrodu, cenić ją można za walory wizualne i bezproblemową uprawę. Głównym zastosowaniem szałwii w ogrodzie są wszelkiego rodzaju obwódki, ta roślina jak żadna inna doskonale podkreśla obramowania rabat. W dodatku duży wybór odmian sprawia iż każdy ogrodnik znajdzie odpowiednią szałwie dla swojego ogrodu. Ta roślina ozdobna pasuje do wielu kwitnących bylin takich jak jeżówki, liliowce a nawet tych które słyną z ozdobnych liści jak żurawki i funkie. Doskonale wyglądają posadzone razem z Bodziszkiem Rozanne który kwitnie przez całe lato.

W klasycznych, angielskich ogrodach szałwie uzupełniają nasadzenia z róż, pasują do szerokiej gamy odmian. Malowniczo prezentują się w żwirowych ogrodach i w takich minimalistycznych założeniach można zestawić je z trawami ozdobnymi. Z powodzeniem możesz uprawiać szałwię w ogrodzie razem z trawami, takie kompozycje zawsze wyglądają  znakomicie.